Francouzský šéfdirigent Státní opery Praha končí, Žádná podala výpověď

Praha - Umělecká šéfka Státní opery Praha Ingeborg Žádná podala výpověď kvůli dlouhodobým rozdílným názorům s ředitelem Jaroslavem Vocelkou. Neshodli se především na uměleckém směřování operního domu. Vocelka navíc neprodloužil smlouvu francouzskému šéfdirigentovi Guillaumovi Tourniairovi, který nastoupil k orchestru teprve loni v září.

„Názor ohledně odchodu šéfdirigenta Tourniaira s panem Vocelkou rozhodně nesdílím. Smlouvu měl mít prodlouženou na příští sezonu. Jsem přesvědčená, že měl pro Státní operu svůj význam,“ uvedla Žádná. To, zda odejde i ona, se prý ukáže do konce srpna.

Podle Vocelky nebyla Tourniairovi prodloužena smlouva na žádost umělecké rady opery. „Pan šéfdirigent teprve šest let dirigoval, nebyla to osobnost a leckteré opery se učil. Nastoupil na místo šéfdirigenta na rok a já jsem smlouvu neprodloužil,“ odůvodnil rozhodnutí. Podle něho byla situace v posledních týdnech v orchestru napjatá a hráči šéfdirigenta nerespektovali.

Video Před půlnocí
video

Před půlnocí

Názoru Vocelky však oponuje Žádná. „Myslím, že většina členů orchestru žádný neklid nepociťovala. Tourniaire není žádný začátečník a debutoval již před mnoha lety,“ poznamenala. Podle Žádné orchestr a sbor vedení potřebuje již proto, že se musí neustále zvyšovat jeho kvalita. Vocelka zatím neví, zda vypíše nové výběrové řízení, nebo jmenuje nového šéfdirigenta či zda místo zůstane neobsazeno.

V kuloárech se ale říká, že jednou z hlavních příčin odchodu šéfdirigenta a případně i Žádné byla amatérsky nastudovaná Wagnerova opera Bludný Holanďan a špatné vztahy šéfdirigenta s orchestrem.

Vocelka zastával funkci správního ředitele od roku 1998, bez výběrového řízení ho v roce 2002 jmenoval do funkce ředitele Státní opery ministr kultury Pavel Dostál. Skončit by měl příští rok.