Karamazovi sklidili mohutný festivalový potlesk

Karlovy Vary - Více než 1 100 diváků ve Velkém sále hotelu Thermal dnes zhlédlo nový film režiséra Petra Zelenky Karamazovi. Snímek vycházející z divadelní inscenace ruského dramatu v pražském Dejvickém divadle se v Hlavní soutěži 43. MFF Karlovy Vary uchází o Křišťálový glóbus spolu s dalším českým filmem Děti noci a dalšími 12 filmy. Po skončení projekce odměnili diváci tvůrce dvěma potlesky.

Zelenka převzal ve Varech Křišťálový glóbus již před šesti lety za film Rok ďábla. Před dnešní projekcí poděkoval celému týmu za realizaci náročného tématu a také přítomným divákům - snímek se podle jeho slov zabývá především tím, co znamená být hercem a divákem.

Příliš chytrý na Cannes

Na tiskové konferenci si Zelenka povzdechl, že o snímek o morálce, vině, trestu a odpuštění neprojevili žádný zájem zástupci MFF v Cannes. „Pro tuto přehlídku je můj film příliš inteligentní,“ komentoval to. Ve filmu se podle něj příliš mluví a také postrádá francouzského koproducenta. Do „příští revoluce“ tam má podle něj česká kinematografie dveře uzavřeny.

Příběh je zasazen do krakovské továrny, kde herci Dejvického divadla zkoušejí divadelní hru, která se ve filmu prolíná s jejich reálným životem a životem těch, kteří ji sledují. Film se točil 20 dnů. Herci se nejvíce báli toho, že se bude natáčet v koprodukčním Polsku. „Strašil jsem je, že to bude v Gdaňsku či v Krakově, což je 12, respektive osm hodin jízdy od Prahy“, řekl Zelenka. Nakonec štáb zakotvil v blízkém Hrádku u Rokycan ve funkční továrně na výrobu oceli. Herci Igor Chmela i Martin Myšička jsou s natáčením spokojeni, oba, zvyklí na divadelní práci, však podotkli, že velmi špatně snášejí pohled na sebe na plátně.

Karamazovi vs. Indiana Jones

Scénář Karamazových Zelenka napsal na motivy slavného Dostojevského románu podle dramatizace Evalda Schorma, jíž bylo inspirováno i pražské Dejvické divadlo. Tam se inscenace hraje osmým rokem v režii Lukáše Hlavici. Od konce dubna zhlédlo snímek v kinech necelých 50 tisíc lidí, což Zelenku neudivuje. „Je to adekvátní závažnosti tématu. Navíc je to jen pětkrát méně, než přišlo na Indianu Jonese,“ prohlásil. Tvůrci jednají o účasti na dalších festivalech, aktuálně v Torontu, a přímo na tiskové konferenci film na svůj festival pozvala ředitelka jednoho z italských festivalů.

Martin Myšička
Zdroj: ČT24
Autor: Linda Fryčová