Festival Creamfields: Hudba z letiště a v dešti

Břeclav - Na břeclavském letišti začal v sobotu festival Creamfields. Na podiích by se postupně mělo vystřídat přes sto dvacet kapel a dýdžejů. Pořadatelé očekávají, že přijde kolem patnácti tisíc lidí. Mezi hvězdy festivalu patří Sasha a John Digweed z Británie a Ferry Corsten z Nizozemska. Jejich vystoupení v sobotu večer se ale návštěvínci festivalu nedočkali, stejně jako koncertu kapely Monkey Business. Důvodem byly silné bouřky a déšť.

Vstupenek se podle slov organizátorů prodalo letos deset tisíc. Do nedělního rána ale zůstal jen zlomek návštěvníků. Většina jich odjela poté, co při noční bouřce silně promokli. Jejich odjezd pomáhali koordinovat policisté. Jejich úkolem na festivalu bylo monitorovat koncerty, dohlížet na parkoviště i stanové městečko. Zatím jinak zasahovat nemuseli.

Festivalu využili v období před krajskými volbami také politici. Zelení si nechali vyrobit komiksové letáky, jejichž autorem je postava brněnské graffitti scény Timo. Ministr školství Ondřej Liška letáky na festivalu lákal prvovoliče.

Pomoc nabízí žlutomodrý stan

Součásti festivalu je také žlutomodrý stan programu Safer party společnosti Chilli.org, který nabízí pomoc uživatelům drog. Nejčastějšími návštěvníky jsou rekreační uživatelé tanečních drog, jako je extáze, pervitin nebo kokain, ve věku od patnácti do třiceti let. „Kromě informací o jednotlivých drogách, jako například z čeho se vyrábí, jaké jsou možné příměsi a jaká představují nebezpečí, nabízí odborníci ve stanu i praktickou pomoc,“ informovala Kateřina Škařupová z Národního monitorovacího centra pro drogy.

Přínos v pomoci vidí i ministr školství Ondřej Liška. „Podle mě je to mnohem lepší, než tyto lidi stíhat a hrozit jim tresty. To, co chybí, je vést s nimi nějaký rozumný dialog a upozorňovat na nebezpečí, kterému mohou být vystaveni,“ zdůraznil Liška. S odborníky se shoduje, že tento způsob je díky neformální atmosféře mnohdy přínosnější, než například přednášky ve škole. Stan Safer party bude vedle festivalu Creamfields bude ještě na osmi dalších takových to akcích v České republice.

Creamfields je značka jednoho z největších britských festivalů, pořadatelé v dalších zemích si mohou koupit licenci. V Česku se přehlídka zaměřená především na elektronickou hudbu konala zatím třikrát, naposledy v roce 2004 v Roudnici nad Labem, kam zavítal stejný počet lidí, jaký se dnes očekává v Břeclavi. Creamfields je mezi příznivci taneční scény fenoménem, proto pořadatelé očekávají návštěvníky i z Rakouska, Slovenska, Maďarska i Velké Británie.