Legendární bluesman John Mayall hrál v Praze zaplněnému sálu

Praha - Ve vyprodaném vinohradském klubu Retro Music Hall vystoupil se svými spoluhráči z kapely The Bluesbreakers jeden z nejslavnějších bílých bluesových kytaristů a zpěváků John Mayall. Čtyřiasedmdesátiletý Brit představil hlavně své zatím poslední album In the Palace of the King, na němž vzdává poctu Freddiemu Kingovi, dávnému vzoru své kapely.

Mayall se na pódium vydal až po několika úvodních skladbách svých (až o několik muzikantských generací) mladších spoluhráčů, jimž nechával hodně prostoru i během koncertu. Střídal zpěv, klávesy, kytaru a foukací harmoniku, nadšené publikum oceňovalo mnohaminutové instrumentální bluesové standardy i další skladby vydatným potleskem.

Mayall má na svém kontě přes padesát alb, před českým publikem vystoupil v rámci svého turné od revoluce už popáté, naposledy před rokem. Hudbě se profesionálně věnuje přes čtyřicet let. „John Mayall je jedna ze dvou osobností, která pomohla přitáhnout blues do Evropy; tou druhou byl Alexis Korner,“ říká hudební publicista Tomáš Polívka.

Mayall se narodil blízko anglického Manchesteru, od třinácti let se jako samouk učil hrát na klavír, kytaru a harmoniku. Vystudoval výtvarnou školu a po tříleté službě v armádě se živil jako grafik. K hudbě se aktivněji vrátil, když mu bylo 30 let. V Manchesteru hrál v kapelách The Powerhouse Four a The Blues Syndicate, za podpory zmiňovaného Alexise Kornera z Blues Incorporated se přestěhoval do Londýna, kde se díky mnoha klubovým koncertům zprofesionalizoval.

Počátkem 60. let založil kapelu The Bluesbreakers, v níž se vystřídala řada vynikajících muzikantů. Její nejslavnější éra nastala v roce 1966, když byl jejím kytaristou Eric Clapton, s nímž kapela nahrála své posluchači i odborníky nejvíce ceněné nahrávky. Kromě Claptona a jeho pozdějšího spoluhráče z Cream Jacka Brucea skupinou dále prošli například Mick Fletwood či Mick Taylor.