Šansoniérka Lemperová zazpívala v Obecním domě

Praha - Nadšeným potleskem skončilo v neděli večer vystoupení světoznámé německé šansoniérky Ute Lemperové, která zpívala ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Její třetí koncert v tomto městě nesl název Noc pro šanson a doprovdil ji na něm Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Rastislava Štúra. Šarmantní Němka žijící v New Yorku pražskému publiku přednesla kabaretní písně, šansony a muzikálovou tvorbu v rámci hudebního festivalu Prague Proms.

Večer zahájila orchestrální suita z filmu V přístavu od Leonarda Bernsteina. Poté Lemperová představila v němčině v tuzemsku méně známý cyklus písní s názvem Sedm smrtelných hříchů od autorské dvojice Kurt Weill a Bertold Brecht, etudy, jež znázorňují lenost, pýchu, hněv, obžerství, smilstvo, lakotu a závist. „V každém případě je to jedno z nejhezčích děl, které napsali. Myslím, že je to jejich poslední spolupráce a nacházím v tom díle neuvěřitelnou celistvost, úžasnou bohatost,“ vysvětlila Lemperová.

Zpěvačka tvrdí, že chce stále více uvádět německé autory, zejména ty, kteří byli pronásledováni nacisty a nesměli se hrát. Mezi ně patří i meziváleční autoři Weill a Brecht. Lemperová je světově uznávanou interpretkou jejich díla a také berlínských kabaretních písní a francouzských šansonů.

Pro druhou část koncertu připravila strhující program nejznámějších francouzských šansonů. Zazněly kupříkladu písně Jacquese Brela Ne me quitte pas a Amsterdam, hlasité ovace poté vzbudila interpretace skladeb La vie en rose a Padam od Edith Piaf. Dirigent Rastislav Štúr k tomu poznamenal: „Je to pro mě mnohem těžší než repertoár, na který jsem zvyklý, ale zase o to více se soustředím a baví mě to.“

Provokativní umělkyně provázela písně vyprávěním o jejich obsahu i životě autorů. V jidiš zazpívala i píseň Bokserboym od Chavy Albersteinové. Koncert ukončila skladbami z muzikálu Cabaret a filmu All That Jazz od Johna Kandera.

Neustále experimentující pětačtyřicetiletá blondýnka se do Prahy vrátila potřetí. Před dvěma lety mimo jiné s velkým úspěchem zahájila v Národním divadle festival Struny podzimu.

Uměleckou dráhu Lemperové ovlivňuje komplikovaná historie a politika její rodné vlasti. V 80. letech začala kromě muzikálů vystupovat na sólových a symfonických koncertech. Věnovala se i nahrávání, mimo jiné pro album Berlínské kabaretní písně s výběrem písní autorů zakázaných nacistickým režimem. V roce 1986 ztvárnila roli Sally Bowles v muzikálu Kabaret, za niž dostala Moliérovu cenu. Zazářila rovněž v muzikálech Chicago a The Blue Angel.

Mezi její nejznámější nahrávky patří Crimes of Heart, Song Book, Pocta Weillovi, Edith Piaf a Marlene Dietrich. Pro své sólové koncerty čerpá inspiraci ve francouzských šansonech, například z tvorby Piaf, Jacquese Préverta nebo Serge Gainsbourga.

Festival Prague Proms potrvá až do 3. srpna. Těšit se můžeme například na gospelovou nebo japonskou noc.