Olympijská horečka zasáhla i čínské umění

Peking - Národní muzeum v hlavním městě Číny připravilo výstavu, která propojuje umění se sportem, a pod svou střechou shromáždilo artefakty z celého světa a mnoha dob. Umělci zde prezentují sochy a obrazy na téma sport a olympiáda. Škála témat je široká, od primitivního umění až po populární. Na výstavě lze najít svérázně namalované olympijské stadiony i realistické sochy atletů.

Expozici obohatilo více než 700 umělců 81 národností z pěti kontinentů. Organizátoři očekávají, že výstava přiláká více než půl milionu lidí, mezi nimi i celebrity a hlavy států z celého světa. „Jsem z výstavy nadšená. Je tu cítit vášeň a nadšení umělců, jejich láska k olympijským hrám,“ uvedla jedna z návštěvnic.

Výstavu obdivoval i další z hostů: „Nezáleží na tom, jestli je to sport nebo umění. Myslím, že obojí má něco společného - dobro po lidi. Jedno umělecké a jedno soutěživé, ale obě disciplíny mají stejného ducha.“

Expozice samotná přitom představuje přelom. Sice jsou zde k nalezení exponáty čínské propagandy, ale i dále také ty, které by čínská vláda ještě nedávno označila za buržoazní. Peking se chce světu představit jako liberální město. Přitom právě dnes například Čína  potvrdila, že novináři na olympiádě budou mít přístup jen k cenzurovanému internetu.

Výstava v Číně
Výstava v Číně