Začal SázavaFest 2008

Kácov (Kutnohorsko) - V Kácově u Zruče nad Sázavou byl dnes zahájen osmý ročník hudebního festivalu O2 SázavaFest. Během tří dnů se na šesti hudebních scénách představí přes 200 účinkujících nejen z řad muzikantů, ale také divadelníků nebo spisovatelů. Nejznámější zahraniční hvězdou dnešního programu bude americký zpěvák jamajského původu Sean Kingston, který se představí poprvé v ČR.

Festival zahájil stejně jako loni již ve středu tzv. Warm-up day, který přinesl na dvou scénách několik kapel a DJů. Přípravný den je podle ředitele festivalu Pavla Kloupara zkouškou pro pořadatele i pro návštěvníky, z nichž mnozí si již v areálu postavili stan.

Podle Kloupara je festival výjimečný tím, že nabízí plnohodnotný program v průběhu celých dnů. Taneční stan pro 3 a půl tisíce lidí, který je jednou z novinek letošního ročníku, zahájí hudební program vždy až ve 22 hodin, předtím bude sloužit projekcím filmů z festivalů AniFest, Jeden svět a MOFFOM a budou v něm k vidění i divadelní představení. V sobotu pak vystoupí Michael Viewegh s autorským čtením ukázek z nového Románu pro muže.

Festivalový program potrvá až do nedělní 6. hodiny ranní. Ze zahraničních hvězd nabídne vedle Kingstona například další hudebníky z Jamajky, zakladatele žánru ska The Skatalites, švýcarské industriální The Young Gods, elektronické Camouflage z Německa nebo zakladatelku britských Faithless, DJku Sister Bliss. Tuzemskou scénu zastoupí mimo jiné kapely Mňága a Žďorp, Monkey Business, Sto zvířat nebo Eggnoise, vystoupí i Jana Kratochvílová se skupinou Illuminatica, bratři Ebenové nebo Jiří Schmitzer.

Na festivalu zazní i hudba kapely Chinaski, přestože po tragickém úmrtí svého bubeníka Pavla Grohmana zrušila kapela všechna naplánovaná vystoupení. Pořadatelé na pátek zorganizovali festivalový jam, kterého se zúčastní dvě desítky muzikantů. „Na pietním koncertu vystoupí hudební kapacity českého nebe jako je Roman Holý, Matěj Ruppert z Monkey Business, dva členové kapely Sto zvířat a řada výborných zpěváků a zpěvaček, které doprovodí muzikanti z jiných kapel,“ uvedla produkční festivalu Iva Boková.

V Kácově je festival druhým rokem. První ročník se konal v Týnci nad Sázavou, v letech 2002 - 2006 přehlídku hostil areál Ostrov v Sázavě u Benešova. Kácov má podle Kloupara ideální kapacitu a lokaci, po loňských kladných ohlasech návštěvníků pořadatelé doufají, že na tomto místě již festival zakotví a bude se dále rozvíjet. Loňský ročník navštívilo rekordních 15 tisíc lidí.

SázavaFest 2008
Zdroj: www.sazavafest.cz
Autor: ČT24