Na Křivoklátě odhodil svůj klobouk Cyrano z Bergeracu

Křivoklát (Rakovnicko) - Publiku na nádvoří hlavu Křivoklát se představil nejznámější nosáč světového divadla, který "svůj širák odhazuje vdál". V rámci čtvrtého obnoveného ročníku Křivoklátských divadelních slavností zde pražská divadelní společnost Ty-já-tr v osmi představeních nabízí novoromantickou hru Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu.

Cyrano se premiérově představil 14. srpna, naposledy mohou diváci shlédnout příběh lásky a básní v neděli 24. srpna. Hlavní roli básnícího šlechtice z Bergeracu zastal Josef Hervert, jeho lásku Roxanu Radka Tesárková. Návštěvníci se vedle hradních kulis mohou těšit i na šermířské souboje a střelbu z historických zbraní.

Herci nastudovali překlad od Jaroslava Vrchlického z roku 1899. Celé představení je proto veršované v komplikovaném verši alexandrínu. „Archaický překlad je nesmírně jazykově bohatý košatý a nádherně to tady zní, takže si myslím, že se to k hradu hodí více než pozdější překlady,“ informovala umělecká vedoucí Ty-já-tru a herečka Roxany Radka Tesárková.

Vedle Cyrana nabízí slavnosti na Křivoklátě dále historickou frašku Studna a Příběh lásky Filipíny a Ferdinanda. Letošní hradní divadelní sezónu 30. srpna završí koncert kapely Cop k oslavě svých 30. narozenin.

Divadelní slavnosti na Křivoklátě mají více než padesátiletou tradici. "V polovině padesátých let tu ve velkém začaly hrát divadelní soubory z Prahy. Křivoklátské divadelní slavnosti jsou velice populární a je o ně velký zájem z řady diváků," dodal kastelán hradu Luděk Frencl.