Spielberg prý „vykradl“ Hitchcocka

New York - Americký režisér Steven Spielberg čelí žalobě z plagiátorství. Údajně použil pro snímek Disturbia, na němž se podílel jako výkonný producent, bez povolení stejný námět jako Alfred Hitchcock ve filmové klasice Okno do dvora. Nápadné podobnosti si všimli i kritici. Deník New York Times nazval Disturbii po premiéře "Oknem do dvora pro adolescenty", kanadský Toronto Star snímek označil za "zlodějinu s vtipem".

Námětem pro Hitchcockův film s Jamesem Stewartem a Grace Kellyovou v hlavních rolích z roku 1954 byla povídka Cornella Woolriche z roku 1942. Autorská práva k povídce v současnosti náleží do pozůstalosti po Sheldonu Abendovi, jenž ji předtím od Woolriche odkoupil. Právě správci pozůstalosti nyní Spielberga žalují.

Po slavném režisérovi, jeho produkční společnosti DreamWorks a filmovém studiu Paramount žádají zaplacení odškodného. Jeho výše není známá, ale pravděpodobně bude odvozena z výdělku snímku. V amerických kinech Disturbia vydělala přibližně 80 milionů dolarů (asi 1,4 miliardy korun).