Studentský sbor Luscinia na turné v USA

New York - Běžně má sbor přes osmdesát hlasů - studentů Mendelova gymnázia v Opavě. Na jejich první americké turné ale musel sbormistr Jiří Slovík vybrat jen ty nejlepší, odjelo 36 studentů. Za sebou už mají koncerty v New Yorku a Washingtonu a čeká je ještě Philadelphia a New Jersey

Turné studenti zahájili v newyorské Czech beer garden, tedy na zahrádce českého domu v Astorii, který je velmi populární kvůli českému pivu a klobásám. „Tady to bylo velmi milé, připadali jsme si jako doma v Opavě. Tam máme podobnou hospodu Na Rybníčku. Samozřejmě tady je to mnohem větší a je tu taky hrozný hluk - slyšíte tu letadla i metro,“ říká sbormistr Jiří Slovík, který sbor spolu s manželkou Eliškou Slovíkovou v roce 1995 založil. Po úvodním koncertu v uvolněném prostředí ale přišly na řadu koncertní síně a kostely.

Nejprestižnější a nejdůležitější zastávkou je pro sbor během čtrnáctidenního turné Washington. Tamní koncerty v kostelích spolupořádala česká ambasáda. Nejvíc se ale studenti těší do Philadelphie, tam je čeká kromě vystoupení i pobyt v hostitelských rodinách. „Philadelphie bude pro studenty zpestřením, tam se těšíme. Chtěli jsme, aby během pobytu v USA měli studenti možnost poznat, jak se v Americe skutečně žije. Jen z hotelových pokojů se toho moc o životním stylu Američanů nedozví,“ popisuje umělecká vedoucí sboru Eliška Slovíková.

Jiný náboj bude mít zase koncert v New Jersey, který turné za týden uzavře. Studenti opavského gymnázia budou zpívat pro studenty tamní vysoké školy Bergen Community College. „Takové koncerty jsou vždycky příjemné, protože studentská atmosféra je velmi uvolněná. Doufáme, že naši studenti naváží i nějaké kontakty, bude to úplně jiné publikum, než na ostatních koncertech,“ říká sbormistr Slovík.

V Americe zpívá Luscinia, která už má za sebou pět CD a získala během třinácti let ceny v řadě evropských pěveckých soutěžích, převážně českou současnou hudbu. „Naše turné je zaměřené na prezentaci současné sborové hudby, takže budeme zpívat třeba mši Pavla Staňka, nebo další současné autory Lukáše, Pospíšila nebo Temla,“ komentuje Slovík. Zároveň ale nastudovala Luscinia i část repertoáru v angličtině speciálně pro americké publikum.

Sbor čeká další práce hned po návratu z USA. Po dvouleté přestávce se vrací k pořádání oblíbeného festivalu studentských sborů Opava Cantat. Jeho 11. ročník začne už 20. listopadu. Musí také obnovit repertoár, protože v červnu čeká Luscinii další zájezd - tentokrát do Dánska.