Recenze: Adéla Matasová - Mluv ke mně

První dáma moderního českého umění. Jinak se ani k dílu Adély Matasové přistoupit nedá. Se svým kouzlem, inteligencí, vnitřní krásou, nadhledem a dokonalou výtvarnou orientací, stojíc vždy o krok vepředu, poznamenala v tom nejlepším slova smyslu několik generací dnes už slavných mladých tvůrců. Její dlouholeté pedagogické působení na Vysoké škole umělecko-průmyslové, na Literární akademii Josefa Škvoreckého i na plzeňské univerzitě patří ke světlým momentům popřevratového výtvarného života v Čechách. I proto je zapotřebí věnovat pozornost takřka intimní výstavě v bývalých konírnách Sovových mlýnů.

Ač to přirozeně nebývá pravidlem,

tato zralá autorka přináší ve svých dílech stále nová a nová překvapení. Dokladem toho je i tato výstava a série nových drobných prací.

Muzeum Kampa dalo dlouholetému kurátorovi Adély Matasové Jiřímu Machalickému i autorce samé možnost připravit výstavu, která připomene některé slavné realizace posledních několika let. Jsou zde zastoupeny její nejzdařilejší kinetické objekty, pracující s nakláněnými zrcadlovými ploškami a plochami či textiliemi z cyklů Skryté podoby, Iluminace či Mluv ke mně, zcela nové fotografické serie Putování k moři či 100 obrazů pasení krávy včetně harmonujících videí Putování s mapou nebo Na všech pastvinách světa donekonečna rozhrnuji vysokou trávu a hledám krávy… 

Drobný výstavní prostor nechává malým fotografickým formátům i maličkým plochým obrazovkám nezaniknout, zvolená velikost ještě dovolí předat kvalitní informaci. Některé z fotografií, patřící do oblasti manipulace, připomínají období autorčina okouzlení land-artem. I když většina prací byla a je určena pro určité konkrétní prostředí, jejichž signál doplňuje i násobí, vytržení z původních kontextů a spojení díla neochuzuje, ba dokladuje jejich vnitřní sílu a samonosnost. Ani kombinace různých technologií nepůsobí nepatřičně, diváka baví a osvobozuje. Podařila se jakási miniretrospektiva spojená s několika významnými premiérami.

Závěrem - v hlavním sále nepřehlédněte onu krásnou dámu, ležící na skále nad pobřežím… Ano, máte tu čest - je to opravdu sama Adéla Matasová. Nedovedu si představit v této poloze nikoho jiného z autorek české moderní výstavní scény. A v prodejně je k mání obrazová publikace Adéla Matasová s barevnými reprodukcemi.

Museum Kampa

U Sovových mlýnů 2, Praha 1

Do 30. září, otevřeno denně od 10 do 18 hodin