Recenze: Vlna

Kniha známého novináře a scenáristy Josefa Klímy (nar. 1951) Vlna je na obálce označena jako thriller ze současnosti na motivy skutečných událostí. Skutečnou událostí je určitě ničivá vlna tsunami, v níž na konci roku 2004 našly v Thajsku smrt statisíce lidí. Podle knihy mezi nimi byli i čeští manželé - starší úspěšný podnikatel Adam Klein (jak se zprvu zdá) a jeho mladá a atraktivní manželka Věra. Postupně se ale ukazuje, že v Thajsku nezahynul Adam Klein, nýbrž jeho dávný kamarád, "bigbíťák" Bob, který na počátku osmdesátých let z tehdejšího socialistického Československa emigroval.

Změněná totožnost a postupné rozpomínání hlavního hrdiny ale zdaleka není jedinou zápletkou knihy. Těch je mnoho - vraždy na objednávku, tunelování firem, drogy, vydírání, policie zkorumpovaná podsvětím… až se nechce věřit, že by takto koncentrované v jednom příběhu opravdu vycházely z naší skutečnosti.

Josef Klíma se podobným tématům ve své novinářské práci věnuje a není tedy důvod mu nevěřit - ale přesto mu věřit nemusíme.

Nemusíme přece knihu číst jako literaturu faktu, výpověď o naší současnosti, ale jako poutavě a čtivě napsaný thriller, v němž nechybí atraktivní prostředí, vtipně vypointované zápletky (za takovou považuji například odhalení skutečného vztahu Adama Kleina k domnělé Bobově dceři Marcele), psychologické postřehy, a bohužel i některá klišé, byť jich není mnoho (Kleinův tchán je prostě padouch a lůzr, připadá mi trochu zbytečné označit ho v závěru za „starou strukturu“, kdyby snad někdo jeho zlotřilost neprohlédl…).

Nevím, zda po knize sáhnou ti, kdo shlédli stejnojmenný třídílný televizní film, nebo naopak ti, kteří film z jakéhokoli důvodu neviděli. Nemyslím si, že by se film a kniha musely nutně doplňovat - a proto nejsem ani přesvědčená, že bylo účelné do knihy zařadit fotografie z filmu, byť s atraktivními herci.

Knihu Josefa Klímy Vlna bych doporučila …

… čtenářům jako velmi kvalitní oddechovou literaturu, která má všechny potřebné atributy žánru: zajímavé, dobře charakterizované postavy, napínavý příběh, překvapivé zápletky a rozuzlení. Jako výpověď o našem světě knihu příliš vnímat nechci - nechci žít ve světě neustále přítomných postranních úmyslů a objednaných vražd, byť třeba kvůli milionům korun či dolarů. To ovšem neznamená, že okolní svět takový není.

Jiří Bartoška v hlavní roli třídílného televizního filmu Jiřího Svobody Vlna.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24