Film Bathory už v Česku a na Slovensku viděl milion lidí

Praha/Bratislava - Velkofilm Bathory slovenského režiséra Juraje Jakubiska překonal v Česku a na Slovensku milionovou hranici návštěvnosti. Vidělo ho téměř 700 tisíc českých diváků, na Slovensku si film o Alžbětě Báthoryové přezdívané Čachtická paní nenechalo ujít více než 300 tisíc lidí.

Tři symboličtí miliontí česko-slovenští diváci byli vylosováni před včerejším večerním představením v pražském multikině. Z rukou režiséra Juraje Jakubiska a producentky Deany Horváthové-Jakubiskové obdrželi filmové dárky.

Oscarové kategorie 

Historický snímek Bathory se příští rok pokusí získat Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Kvůli evropské koprodukci byl ale snímek přeložen do čtyř jazyků včetně angličtiny, což odporuje podmínkám pro nejlepší neanglické filmy. „Rádi bychom reprezentovali Slovensko v boji o cizojazyčného Oscara, i když se nebráníme ani účasti v hlavních kategoriích,“ říká Horváthová-Jakubisková. „Všechny ostatní podmínky splňujeme a neradi bychom o možnost soutěžit přišli. Chceme tedy spolu se Slovenskou filmovou akademií požádat akademii americkou o udělení výjimky,“ dodává.

Ojedinělý jev v distribuci

Snímek, který je s rozpočtem přesahujícím 300 milionů korun nejdražším středoevropským filmem, vstoupil do českých kin 10. července. Půlmilionovou hranici diváků překonal už v půlce srpna. Ve stejném měsíci pak přesáhl stomilionovou hranici tržeb v korunách. „Srpnové překonání hranice 100 milionů Kč v tržbách bylo něčím naprosto výjimečným. Tím se Bathory v historickém žebříčku tržeb dostala na čtvrté místo. Před ní jsou zatím Vratné lahve, Titanic a Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu,“ komentuje návštěvnost ředitel společnosti Bontonfilm Aleš Danielis. „Posun až na druhé místo je jen otázkou dnů a zářijové výsledky rozhodnou o historickém prvenství,“ předpovídá.

V loňském roce…

…slavily úspěch v českých kinech Svěrákovy Vratné lahve, které přilákaly do kin 1,3 milionu diváků. Velké návštěvnosti se těšil i film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále, který zhlédlo 860 tisíc diváků.