České filmy se představují v Gdyni

Varšava/Gdyně - Česká kinematografie, která se v Polsku těší v posledních letech velké popularitě, se představuje na filmovém festivalu v severopolské Gdyni. Na nejdůležitější národní přehlídce snímků hostuje deset českých filmů, z toho Karamazovi režiséra Petra Zelenky soutěží o Zlatého lva, hlavní cenu festivalu.

Věrní Poláci 

Organizátoři 33. gdyňského festivalu, který se koná od 15. do 20. září, očekávají, že při promítání děl jako je Občan Havel, Fimfárum 2, Nejkrásnější hádanka, Václav, …a bude hůř či Pusinky budou kinosály plné. V Evropě totiž asi nejsou věrnější fanoušci českého filmu než Poláci. Nemine měsíc, aby v polských kinech neměl premiéru snímek českých tvůrců, nebo se opakují staré. Recenze lákají na typicky „český humor“, který slaví mezi Poláky velký úspěch.

Češi v Gdyni 

Tradičním vrcholem festivalu

bude rozdání Zlatých lvů, které se uskuteční 20. září. O titul nejlepšího polského filmu se utká šestnáct snímků.

Diváci se v Gdyni budou moci setkat i s tvůrci. Ve čtvrtek se uskuteční Český den. kde budou na konferenci nazvané Jako v českém filmu čeští filmaři mluvit o českém filmu a o možnostech česko-polské spolupráce. Zúčastní se ho producenti Pavel Strnad, Helena Uldrichová, Martin Vandas a Ondřej Trojan.

V české delegaci bude i režisér Petr Zelenka a herec Ivan Trojan, představitel hlavní role v česko-polském snímku Karamazovi. Příběh se odehrává v současném Polsku, kdy do jihopolského Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. Na pozadí divadelní zkoušky se představují osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Vedle Trojana, který je v Polsku známý, ve filmu hrají například Radek Holub, Lenka Krobotová a další.

Česko má letos v Gdyni zastoupení také v porotě. Zasedne v ní producent Rudolf Biermann, který produkoval snímky jako Král zlodějů, Roming nebo Nestyda.