Něco o sportu - představuje Petr Šedivý

Praha - V komorním prostředí Špačkovy galerie v Lysolajích byla zahájena výstava kreseb výtvarníka Petra Šedivého. Ačkoli je především sochař, v poslední době se stále častěji věnuje grafickým kresbám a ilustracím. Hlavním tématem prezentovaného díla je především sport, přesněji sportovci.

Jak sám výtvarník řekl při zahájení výstavy, zachycení sportovců při jejich výkonech ho lákalo především kvůli dynamice pohybu. „Byla to pro mě výzva, uchopit pohyb, vymyslet zkratku tak, aby to bylo čitelné, a přitom se neztrácela proměnlivost každého okamžiku. Dlouho jsem tu linku hledal a s výsledkem jsem celkem spokojený. A protože do mě vstoupila pýcha, rozhodl jsem se mé snažení ukázat veřejnosti,“ komentuje s úsměvem své dílo autor.

Šedivý kromě výrazné stylizace používá i humor a velkou nadsázku. Z daného sportu vždy vytáhne zdánlivý, ale výmluvný detail, který pak posílí na hlavní motiv. „Průpravou mi byly ilustrace k pohádkám pro dospělé od Josefa Štefana Kubína. Strašně se mi líbilo, jak dokáže s nadhledem a zemitou poetikou popsat choulostivé lidské záležitosti, aniž by kdy sklouzl k lascivnosti či blbé popisnosti. Zatoužil jsem vytvořit něco podobného ve výtvarném jazyce,“ odhaluje svou inspiraci výtvarník.

Kromě obrazů se sportovní tematikou a ukázkou ilustrací ke Kubínovi, jež doplňují i dva reliéfy rovněž na kubínovské téma, je v instalaci i několik ukázek z Šedivého sochařské tvorby. Výstava Něco o sportu ve Špačkově galerii potrvá do 15. října.