Plzeňskou filharmonii poprvé povede japonský dirigent Kawamoto

Plzeň - Měšťanská beseda v Plzni dnes přivítá nového šéfdirigenta Plzeňské filharmonie. Mladý talentovaný dirigent Koji Kawamoto, narozený roku 1972 v japonském Shimanu, je nepochybně jedním z nejslibnějších japonských dirigentů, zároveň je ale prvním japonským šéfdirigentem v České republice, což je významný zlom v japonském i českém hudebním světě. Na programu abonentního koncertu je Peer Gynt Edwarda Griega, kterým Kawamoto koncert zahájí, Don Juan Richarda Strausse a Symfonie č. 5 e moll Petra Iljiče Čajkovského.

České hudební veřejnosti se Koji Kawamoto představil poprvé v roce 2007 během Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kde ve finále obdržel 3. cenu. Původně se chtěl stát lékařem, ale zlom v jeho životě nastal, když poprvé slyšel na školním výchovném koncertě symfonický orchestr. Noty a základy hry na klavír ho naučila učitelka hudební výchovy na gymnáziu, dirigování se naučil, jak sám říká, z televize. Sledoval gesta světoznámých dirigentů a s partiturou pak studoval, jak skladbu pojali po hudební stránce.

Jeho usilovná příprava přinesla ovoce - Kawamota přijali na jednu z nejlepších japonských vysokých hudebních škol, Národní univerzitu hudby a umění v Tokiu, kam ročně ke studiu dirigování přijímají pouze dva studenty. Brzy po zahájení studia, ve svých jednadvaceti letech, získal třetí cenu na mezinárodní soutěži dirigování (Min-On) v Tokiu. Jeho evropský debut v roce 2001, kdy dirigoval Verdiho Vzpomínkový galakoncert v německém Theater Vorpormmern, se setkal s obrovským ohlasem. Úspěchy ho poté provázely i nadále po celém světě.

Koncert začíná v Měšťanské besedě 19:30.