Současná čínská malba je k vidění v Rudolfinu

Praha - Pod jednoduchým ale výstižným názvem Čínská malba se představují tři současní čínští malíři. Rudolfinum, které současnou expozici připravilo se čínskému umění věnuje přes deset let. Za tu dobu se zde prezentovalo na 60 umělců s tisícovkou děl.

Minulost, politika, identita, ale i rychlé životní tempo dneška, to jsou jen některá z témat, které v galerii Rudolfinum představují v současnosti nejpopulárnější malíři Číny Čang Siao-kang, Feng Meng-po a Fang Li-ťün.

„V devadesátých letech malba stále představovala nejdůležitější médium na umělecké čínské scéně. V současné době je větší pozornost věnovaná fotografiím, videu a multimediálním instalacím. Výstava v Rudolfinu z části odráží tento vývoj,“ říká Čchang - Cun, kurátor výstavy.

Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma k tomu dodává: „Čínské umění přináší jiný pohled na naše vlastní umění, specielně tím, že Číňané se velmi často inspirují v Evropě, ale zpracují to po svém. Myslím, že je zajímavé, že v současné době v Číně také vzniká mnoho věcí, které se týkají sochařství a objektů. Nicméně naše výstava, která se týká malířství, završuje program, který čínskou malbu sledoval několik let.“
 
Galerie Rudolfinum představuje současnou čínskou tvorbu kontinuálně od roku 1996, po fotografiích a videu se tentokrát soustřeďuje na čínskou malbu. Vystavené figurální malby a krajiny vznikly od devadesátých let do současnosti. Některé z nich vytvořili umělci přímo pro prostory Rudolfina, například Čang Siao-kang vysvětluje: „Experimentuji s evropskou malířskou technikou tak, jak jsme se jí naučili na vysokých školách ve spojení s čínskými reáliemi.“
 
V Číně je v současnosti obrovský trh s uměním a stejně jako ve světě je čím dál větší zájem právě o malbu - a v té mají výtvarníci relativně volnou ruku.
 
Světový zájem o čínskou malbu dokládají i vysoké sumy, za které se autoři draží na aukcích v Evropě i ve Spojených státech. Vystavující Čang Siao-kang se loni jako první čínský autor dokonce dostal do žebříčku stovky nejvlivnějších autorů současného světového umění.