Vanessa Mae opět čarovala

Praha - Houslová diva Vanessa Mae roztleskala publikum pražské O2 Areny. Mladá virtuoska, která za večer třikrát vyměnila svůj nástroj, předvedla průřez dosavadní tvorbou, na programu nechyběly skladby z prvních alb z poloviny 90. let, ani hity z poslední desky, kterou vydala před čtyřmi lety. Výtěžek vystoupení, které trvalo přes hodinu a půl, věnují organizátoři na charitu.

Muzikantka oblečená v džínách a jednoduché krátké tunice se na podiu nezastavila. Ohon černých vlasů jí vlál za zády, jak s houslemi neustále pobíhala po podiu. Obraz houslistky, o které se říká, že přinesla sex-appeal do klasické hudby, přenášely tři velkoplošné obrazovky.

Snad nejvíce rozehřála publikum, které zaplnilo halu téměř do posledního místa, skladba za doprovodu netradiční soustavy bicích nástrojů. Bubeník hrál chvílemi i na lahve od piva. Asi dvacetičlenný orchestr, ve kterém nechyběla elektrická kytara, klávesy a saxofon, doprovázel houslistku ve všech skladbách. Koncert však poznamenaly jisté problémy se zvukovou aparaturou, které však houslistka ustála s vysokou profesionalitou.

Vanessa Mae:

„Jsem ráda, že můžu pomoci nadaci.“

Vstupenky na dnešní koncert nebyly ve volném prodeji. Pořadatelé je poskytli výměnou za příspěvek do Nadačního fondu pro zdraví dětí, který byl založen ve prospěch Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze. Ten podporuje vědu a výzkum v oblasti gynekologie a porodnictví. Výtěžek z akce zveřejní organizátoři v nejbližších dnech. Vanessa Mae se už v minulosti charitativních projektů účastnila, v New Yorku například podpořila benefici na boj s rakovinou.

Muzikantka, která oslaví v říjnu třicáté narozeniny, ve třech letech odešla s rodiči do Londýna a už v té době byla považována za zázračné dítě. Na housle začala hrát v pěti, ovšem první velký skok ke slávě udělala v roce 1995 albem Violin Player. Alba se prodaly tři miliony kusů. Dosud prodala přes sedm milionů hudebních nosičů popových i klasických nahrávek. Českou republiku navštívila Mae naposledy v roce 2001, kdy koncertovala v Brně.