Izraelští fanoušci byli vystoupením bývalého Brouka nadšeni

Tel Aviv - Britský hudebník a bývalý člen skupiny Beatles Paul McCartney včera večer poprvé vystoupil v Izraeli na koncertu, který označil za poselství míru na Blízkém východě. V telavivském parku Jarkon sledovalo  vystoupení slavného zpěváka kolem 40 tisíc lidí, kteří ho odměnili bouřlivým potleskem.

Yesterday v hebrejštině 

McCartney, který podle britského tisku vydal 1,5 milionu liber (46 milionů korun) na svou ochranu před možnou hrozbou islámských extremistů v době pobytu v Izraeli, vyvolal nadšení davu hned první skladbou Hello, Googbye od Beatles. Při písni Give Peace a Chance nechal zpívat samy diváky, které mile překvapil hebrejskou verzí světového hitu Yesterday. Někteří lidé oblékli trička s nápisem I love Paul (Miluji Paula).

Izraelští příznivci čekali na podobný koncert 43 let. McCartney se měl v Izraeli objevit již s Beatles v roce 1965, ale plánovaný koncert se tehdy neuskutečnil. Nejčastěji uváděným důvodem bylo a je, že tehdejší izraelská vláda si to nepřála, protože hudba „brouků“ by podle ní mohla zkazit místní mládež. Nově se objevily zprávy, že tehdejší vystoupení znemožnily spory mezi dvěma izraelskými pořadateli koncertů.

Vstupenky jen pro někoho 

Jedinou místní kritikou představení bylo to, že vstupenky byly pro mnohé zájemce příliš drahé a že se proto ani nepodařilo všechny prodat. Lístky, kterých bylo prý připraveno asi 50 tisíc, stály od 150 do 1500 dolarů (2510 až 25100 korun). „Skutečně si to nemohu dovolit,“ povzdechl si i izraelský trumpetista Michael Gould, který se prý jako studiový hudebník podílel na nahrání několika alb Beatles.

Strach o bezpečí

Koncert nazvaný Friendship First (Především přátelství) provázela přísná bezpečnostní opatření, protože skupina Palestinců vyzvala McCartneyho ke zrušení vystoupení, které je podle nich vyjádřením podpory izraelské okupaci palestinských území. Islámští radikálové mu údajně dokonce pohrozili smrtí. Pop-rocková hvězda si podle britského tisku najala početnou ochranku, včetně agentů britských a izraelských tajných služeb.

McCartney odmítl kritiky a tvrzení, že nadržuje Izraeli. „Neposlouchám to. Přináším poselství míru a myslím si, že to je to, co oblast potřebuje,“ řekl místním médiím. Svou návštěvu označil za mírovou misi pro Izraelce i Palestince.

Koncert Paula McCartneyho v Tel Avivu
Koncert Paula McCartneyho v Tel Avivu