Film Vratné lahve slavil úspěch na festivalu v KLDR

Pchjongjang - Český film Vratné lahve Jana a Zdeňka Svěrákových slavil úspěch na mezinárodním filmovém festivalu v Severní Koreji. Snímek získal Zvláštní cenu mezinárodní poroty, kterou v pátek v Pchjongjangu převzal z rukou předsedy jury český velvyslanec v KLDR Martin Tomčo.

Příběh učitele Tkalouna, který se rozhodl opustit své žáky a začít život pracujícího důchodce, si kromě poroty získal i severokorejské diváky. Sál byl při projekci Vratných lahví přeplněný, studenti a členové takzvaných rudých gard seděli dokonce na zemi v uličkách.

Publikum se podle ambasády od první chvíle nadšeně smálo vtipným scénám. Díky nečekaně shovívavé ruce festivalového cenzora mohli diváci s Tkalounem vzrušeně snít jeho lechtivé erotické vize odehrávající se ve vlakovém kupé. Zvýšené pozornosti diváků neunikly ani slušně zásobená samoobsluha a pražské ulice s tramvajemi, které se v poněkud opotřebovanějším stavu prohánějí také Pchjongjangem.

Kromě Vratných lahví reprezentoval letos českou kinematografii na festivalu v Pchjongjangu také dokumentární snímek Síla lidskosti - Nicholas Winton, příběh o odvaze a zarputilosti muže, který zachránil před smrtí 669 převážně židovských dětí z předválečného Československa.

Letošního 11. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v severokorejském hlavním městě se zúčastnily snímky z 35 zemí světa. Ze zahraničních snímků na festivalu, který se koná jednou za dva roky, uspěly například čínský válečný film Assembly (Shromáždění), jež získal hlavní cenu za nejlepší film a cenu za režii, či britský film Pokání, který si odnesl cenu za výpravu.

Vratné lahve patří mezi komerčně nejúspěšnější polistopadové české filmy. V loňském roce byl nejnavštěvovanějším snímkem v českých kinech, kam se na něj přišlo podívat 1,254 milionu diváků, kteří na vstupném zaplatili přes 124 milionů korun.