ČT si dnes Barvou peněz připomene herecký um Paula Newmana

Praha - Památku legendárního herce Paula Newmana si dnes připomene i Česká televize. Ve 21.30 hodin uvede na prvním programu film režiséra Martina Scorseseho Barva peněz. Za své herecké umění v tomto filmu byl Newman odměněn Oscarem - jediným v jeho kariéře. Na filmu z kulečníkového prostředí se podílel snad každý velký hráč USA v kulečníku 80. let, například Steve Mizerak, Jimmy Mataya, John Turtorro, Michael Sigel nebo Keith McCready. Buď přímo hráli protihráče hlavních hrdinů, nebo za ně hráli v detailních záběrech na koule a ne na herce. Starali se hlavně o rozstřely.

Zestárlý biliárový šampion Eddie Felson už dávno vzdal svou hráčskou kariéru a věnuje se obchodu s alkoholem. Jednoho dne však narazí na talentovaného mladíka Vincenta, jenž v kulečníku exceluje. Podaří se mu přesvědčit Vincenta a jeho dívku Carmen, aby spolu začali vydělávat peníze v hazardní hře v maloměstských hernách. Cynický Eddie zároveň učí Vincenta, jak se ve hře zdokonalit a hlavně jak klamat tělem. Vincent je nucen učit se i pokoře, protože kvůli sázení je v jejich zájmu hru někdy prohrát. Vztah učitele a žáka nakonec přeroste v konkurenční boj dvou kulečníkových mistrů a především dvou svérázných osobností.

Drama Barva peněz režiséra Martina Scorseseho je volným pokračováním snímku Hazardní hráč (The Hustler) z roku 1961. K postavě „rychlého“ Eddieho Felsona se po letech opět vrátil jeho původní představitel Paul Newman. Za tuto roli byl Newman v obou případech nominován na Oscara, avšak až ve Scorseseho filmu se mu podařilo nominaci proměnit. Druhou hlavní roli svěřil režisér Tomu Cruisovi, jehož v témže roce vyneslo na vrchol popularity drama Top Gun.