Ruský armádní sbor oslavil 80. narozeniny

Moskva - Legendární Alexandrovci oslavili 80. narozeniny stylově - koncertem. Armádní  soubor pojmenovaný po hudebním skladateli Alexandrovovi měl původně zpěvem a tancem podporovat sovětské vojáky. Dnes je známý po celém světě.

Alexandrovci, známí pod názvy jako sovětští dinosauři nebo zpívající plukovníci, zůstávají i po 80 letech pořád stejní: uniformy, lidové písně, válečná klasika. Na svůj velký narozeninový koncert v Moskvě si pozvali i české hosty, mimo jiné Karla Gotta.

Lístky na výroční koncert Alexandrovců byly vyprodány několik týdnů dopředu. Soubor už sice nepatří k hvězdám ruského hudebního nebe, zahrát na správnou strunu ale umí zřejmě pořád.

Alexandrovci nabídli na koncertě pohled do vlastní historie. Začínali ve dvanácti lidech. Na frontách měli zpěvem a tanci povzbuzovat unavené vojáky. Brzy jich byly tři stovky a stal se z nich nástroj sovětské kulturní propagandy po celém světě. Na ruské lidové písně ale nikdy nezapomněli.

Na Západě proslavila Alexandrovce hlavně chuť experimentovat. V roce 1990 si u Berlínské zdi zazpívali písničky britské skupiny Pink Floyd. O tři roky později vyrazili na turné s finskými Leningradskými kovboji. A zase to byl úspěch, stejně jako koncert ve Vatikánu.