Baťovo poselství přináší ČT

Praha - Cyklus České televize Vzkaz přináší výpovědi osobností k tématům, která formují českou společnost. Nedávno zesnulý Tomáš Baťa, následovník stejnojmenného zakladatele světového obuvnického impéria, hovoří o principech podnikání, které jeho otci a strýci umožnily stavět po všech kontinentech nejen továrny a obchody, ale i školy, nemocnice a celá města. Vzkaz Tomáše Bati bude odvysílán 6. října ve 20:55 na ČT2.

Každý z desetitisíců zaměstnanců je podle něj jeho spolupracovník, každý z milionů zákazníků jejich pán. Muž, jehož rodině ztrpčovali život nejprve nacisté a pak komunisté, pohlíží na Českou republiku z Toronta s nadějí a láskou a na svět zmítaný vlnami globalizace pak z rodinné vily ve Zlíně s neutuchajícím optimismem. Vzdělání a pracovitost považuje za větší bohatství, než kapitál, zodpovědnost a poctivost za lepší vlastnosti, než sílu a moc.

„Dobří podnikatelé by měli politikům radit, ne se je snažit nahradit,“ říká při pohledu na fotografii, kde zavazuje ve svých devadesáti letech boty českému premiérovi. Rozhovor s Tomášem Baťou byl poslední, který se podařilo natočit před jeho úmrtím.

Vzkaz Tomáše Bati

Režie R. Vávra, scénář J. F. Potužník, dramaturgyně A. Majstorovičová.