Festival Oty Hofmana se ohlédne za čtyřmi desetiletími filmové tvorby pro děti

Ostrov - Filmů pro děti se v České republice točí v posledních letech málo, přestože stát jejich tvorbu podporuje více než v minulosti, zní poselství, na němž se shodují režiséři a organizátoři Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Jeho čtyřicátý ročník (7.-10. říjen) začal dnes v Ostrově na Karlovarsku.

V hlavní části soutěže se utká dvanáct filmů, které vznikly v českém a slovenském filmovém rybníce za poslední dva roky. Součástí festivalu bude i přehlídka evropské tvorby pro děti a v neposlední řadě retrospektiva nejúspěšnějších dětských filmů za posledních čtyřicet let. Na filmové plátno kin se tak vrátí například snímek Ať žijí duchové. Výběr filmů v retrospektivní přehlídce nechali pořadatelé prostřednictvím ankety přímo na dětech.

Málo peněz rovná se málo filmů

Počet filmů pro děti je v posledních letech podle ředitele festivalu Marka Pavlíčka velmi nízký. Stejný názor má i režisér Zdeněk Troška, který při slavnostním zahájení obdržel festivalové ocenění Zlatou buřinku. Uvedl, že natáčení klasických pohádek je velmi drahé a peníze je snadnější získat u sponzorů než z grantů. Od filmování pro děti ho to ale neodrazuje - v Ostrově představil svou nejnovější pohádku Nejkrásnější hádanka.

„Nikdy v historii nebylo na podporu české kinematografie tolik peněz jako v letošním roce, tedy více než čtyři sta milionů,“ ohradil se ministr kultury Václav Jehlička. Ten festival zaštiťuje, v zahajovací den také odhalil v ostrovském parku kamennou klapku Oty Hofmana.

Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana
Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana