Festival studentských filmů v Písku skončil rozdáním cen

Písek - Osmý ročník Festivalu studentských filmů v Písku vyhrál izraelský film Zohar. Během tří dnů bylo v píseckém kině Portyč odehráno na 44 projekcí soutěžních a nesoutěžních filmů z celého světa, které hodnotila mezinárodní porota. Projekce měly nečekaně vysokou návštěvnost a také počet akreditovaných návštěvníků festivalu značně přesáhl ten loňský.

Vítězný snímek Zohar vypráví o šestnáctileté dívce z chudého předměstí Tel Avivu, která musí podlehnout prvním znakům ženství. Režisérka Yasmina Nowaková z univerzity v Tel Avivu za tento příběh získala Cenu Václava Kršky, která je dotována částkou 50.000 korun. Celkem porota rozdělila 11 cen, pouze dvě zůstaly v České republice. U vítězného filmu odborníci ocenili vysokou úroveň a celkovou vyváženost všech filmových složek, zajímavé téma a velmi dobře zvládnuté vedení herců. „Zaujalo i celkové pozitivní poselství, které dílo přináší,“ řekla ředitelka festivalu Vladana Terčová.

Za nejlepší hraný film porota označila anglický snímek Arafat a já o lásce mladého Palestince, kterou provází zvláštní okolnosti. Z dokumentů se nejvíce líbil polský film 52 procent.

Zvláštností letošního ročníku byl Den sira Nicholase Wintona. Byla to předzvěst projektu Winton Train, kdy po stopách britského zachránce československých dětí vyrazí speciální historický vlak. Ve zvláštním soutěžním bloku se o Cenu Nicholase Wintona dotovanou částkou 1000 eur utkalo šest mladých autorů, na Wintonovu počest se snažili ztvárnit téma dobro.

Vyhrála Renata Gabryjelská z filmové školy ve Varšavě se snímkem Janek, která v devatenáctiminutovém dokumentu shrnula příběh bezdomovce o snech, přátelství, svobodě i kapitalismu. Hlavní postavou je čistič bot, který žije na železniční stanici v Krakově. „Porotu zaujala autorova inspirace lidskostí, podobně jako je tomu u filmu Síla lidskosti režiséra Matěje Mináče,“ shrnula Terčová.

Mezi animovanými filmy uspěl bulharský snímek ZU-ZU o uspěchaném životě pod tlakem. Cenu Josefa Blaženína za nejlepší střih získal izraelský snímek Understrike. Český režisér Jan Chramosta dostal za dvacetiminutový Kouzelný most cenu Vladany Terčové připomínající památku maminky současné ředitelky, která stála u zrodu celého festivalu. Své dílo popsal jako film o lásce, slepém harmonikáři a náhodách, které se stanou cestou přes most. Porota udělila ještě zvláštní cenu za znělku k festivalu, jejímž režisérem je Vojtěch Moravec.

Hlavní Cena Václava Kršky je pojmenovaná podle scenáristy, režiséra a píseckého rodáka, který zfilmoval literární díla Fráni Šrámka, například Měsíc nad řekou.

Závěrečný večer byl ve znamení krabic

Zakončovací večer festivalu, jehož součástí bylo především vyhlášení vítězných filmů moderoval Vojta Kotek v režii Vojtěcha Moravce. Kartonová vizáž celého večera plně odpovídala duchu festivalu. Promítací sál kina Portyč zaplnila veškerá filmařská technika, netradičně ale celá vyrobená z lepenky.
Připomíná letošní festivalovou znělku, v níž si chlapec v touze po kameře vyrobí její kartonovou imitaci.

Mezinárodní festival studentských filmů 2008 se nesl v duchu hravosti a krabicové inspirace.
Zdroj: MFSF