Filmový festival nejen pro milovníky šneků

Praha - Čtyři desítky snímků v patnácti kinosálech osmi měst uvede jedenáctý ročník Festivalu francouzského filmu (20. až 26. listopadu). Diváci se mohou těšit na šest předpremiér a soutěžní uvedení deseti filmů, které nejsou ještě v české kinodistribuci. Novinkami jsou sekce Panorma, která představí koprodukční snímky, a večer krátkometrážní tvorby.

Předpremiér bude v rámci festivalu uveden výjimečný počet: držitel Zlaté palmy, film Mezi zdmi Laurenta Canteta, Podzimní zahrady režiséra Otara Iossellianiho, Mlčení Lorny bratrů Dardenneových a dokument Zamilovaná zvířata, který odhaluje jemné umění svádění v živočišné říši, režiséra Laurenta Charbonniera.

Kde, kdy, co …

  • od 20. do 26. listopadu 2008
  • v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni

V předpremiéře bude uvedena také nejdražší francouzská produkce všech dob: dvojice filmů Veřejný nepřítel č. 1 o největším francouzském gangsterovi Jacquesu Mesrinovi. Snímek přišel na 80 milionů eur, tedy přibližně dvě miliardy korun.

I letos budou moci návštěvníci festivalu hlasovat pro jeden z deseti neuvedených titulů, které vybral stejný počet domácích filmových kritiků. Vítězný snímek získá deset tisíc eur pro distributora, který ho uvede do českých kin.

Zcela novou sekcí filmů natočených v mezinárodní koprodukci je Panorama. V jejím rámci budou promítány čtyři filmy. Například Citronový sad, vyprávějící o tichém spojenectví, jež překračuje izraelsko-palestinský konflikt, nebo snímek Karamel o pětici žen, které se setkávají v jednom kosmetickém salonu v Bejrútu.

Karamel
Karamel