Největší nesoutěžní filmová přehlídka v Evropě začíná v Londýně

Londýn - Světovou premiérou amerického filmu Duel Frost/Nixon dnes začíná 52. ročník Londýnského filmového festivalu. Této dvoutýdenní nesoutěžní přehlídky se zúčastní i tři české snímky: O rodičích a dětech, Karamazovi a Občan Havel, stejně jako slovenský film Slepé lásky.

Londýnský filmový festival patří k největším nesoutěžním přehlídkám v Evropě. Od roku 1957 se snaží ukázat britskému publiku nejlepší snímky uplynulého roku a neuděluje hlavní ceny. Letos se v několika sekcích bude promítat skoro 300 filmů ze 43 zemí.

Snímek Duel Frost/Nixon režiséra Rona Howarda líčí první interview amerického prezidenta Richarda Nixona po několika letech poté, co musel v roce 1974 rezignovat kvůli aféře Watergate. Jeho protějškem ve filmu natočeném podle úspěšné divadelní hry je tehdy začínající, později slavný televizní moderátor David Frost.

V evropské premiéře pak uvidí londýnští diváci dlouho očekávaný životopisný film W. od Olivera Stonea s Joshem Brolinem v hlavní roli nynějšího amerického prezidenta George Bushe. V premiéře festival uvede i podvodnickou komedii s Rachel Weiszovou a Adrienem Brodym The Brothers Bloom (Bratři Bloomovi), která se natáčela i v Praze a v níž vyletí do povětří kus věže chrámu sv. Víta.

Na programu je i Vicky Cristina Barcelona Woodyho Allena a hned po světové premiéře se bude promítat bondovka Quantum of Solace s Danielem Craigem opět v hlavní roli. Výjimečný zážitek slibuje animovaný protiválečný dokument izraelského tvůrce Ariho Folmana Waltz with Bashir (Valčík s Bašírem). Festival uzavře 30. října snímek Slumdog Millionaire britského režiséra Dannyho Boylea líčící příběh mladíka ze slumu v indické Bombaji, který má šanci prosadit se v televizní soutěži.

Britský list The Indepedent si pochvaluje, že londýnský festival je rok od roku lepší a po letošním zklamání v Cannes i Benátkách „nabízí Bonda, Bushe, to nejlepší z britské filmu i velký výběr dokumentů a zahraničních kinematografií“. Podle deníku je nesoutěžní charakter festivalu jeho silou, protože organizátoři mohou vybírat filmy, které by se za jiných okolností do soutěžní přehlídky nekvalifikovaly. Tento nedostatek konkurence ale vyvolává i kritické otázky. Potřebuje Londýn, který je mnohem větší než Benátky, Cannes či Toronto, vůbec filmový festival? A všimnou si Londýňané, že se vůbec koná? ptá se The Independent.

České snímky se uvádějí v sekci Cinema Europa, v níž se bude promítat i slovenský film Slepé lásky režiséra Juraje Lehotského. Podle organizátorů jsou Karamazovi režiséra Petra Zelenky označováni za nejpozoruhodnější český film roku, a připomínají, že jsou natočeni podle klasické dramatizace Evalda Schorma. Slepé lásky i Karamazovy nominovaly obě země do klání o Oscara.

O rodičích a dětech režiséra Vladimíra Michálka je nádherně odpozorovaný film s chytrými dialogy, plný komické ironie a poezie, uvádí program festivalu, který zdůrazňuje herecký výkon Josefa Somra a kameru Martina Štrby. Lehotského Slepé lásky jsou okouzlujícím filmem, který je současně odvážný a provokativní i v tom, jak překračuje hranice fikce a dokumentu, napsali organizátoři festivalu o snímku líčícím osudy čtveřice slepých mladých lidí.

Občan Havel Pavla Kouteckého a Miroslava Janka bude jedním z 19 dlouhometrážních dokumentů, které budou soutěžit o Griersonovu cenu.

O české i slovenské filmy je značný zájem, když večerní představení Občana Havla, O rodičích a dětech i Slepých lásek jsou již vyprodaná.

I když londýnský festival nevyhlašuje hlavní ceny, přitahuje i tak hodně hvězd. Přijet mají Steven Soderbergh, Benicio Del Toro, Brolin, Stone, Colin Firth, Brody, Gwyneth Paltrowová, Liam Neeson, Laura Linneyová, Rachel Weiszová, Jonathan Demme či francouzská režisérka Agnes Varda.