Co postaví pět dělníků za pět dnů? Americký dům

New York - Dřevěné domy jako ze škatulky, připomínající domečky pro panenky, dokonalý tvar, interiér, upravená zahrada - ideální americké bydlení na předměstí velkých bohatých měst. To, že většina rodinných domů v americkém prostředí vzniká smontováním jednotlivých částí masově vyráběných konstrukcí, připomíná velká výstava Home Delivery v Muzeu moderního umění (MoMA) v New Yorku, která právě vrcholí. A nepředstavuje jen ukázkové prototypy amerických domů, ale místo je tu i pro nikdy nezrealizované návrhy nebo plány do budoucna.

Výstava, rozdělená do dvou částí, se vrací do úplných začátků tzv. montovaných domů, které sahají do první poloviny 19. století, kdy Britové převáželi po moři části domů do nových kolonií v Austrálii - a Američané tuto myšlenku záhy převzali. Ukazuje ale i budoucnost této důležité součásti moderní architektury.

Pan profesor bydlí v domečku pro panenky

Přímo na ulici, v areálu muzea v 53. ulici, totiž vyrostlo během několika dnů pět pozoruhodných návrhů moderních montovaných domů z dílen architektů z celého světa. Je mezi nimi model Domu pro New Orleans, tedy návrh, jak by mohly vypadat domy pro oblasti zasažené katastrofou, anebo Micro Compact dům, jehož postavení netrvá déle než dvě hodiny. Domeček o velikosti několika metrů čtverečních je také jediným z prezentovaných domů, který už našel uplatnění v praxi. Vyrábí se v Rakousku.

„Ten dům je opravdu velmi malý, ale našel uplatnění - samozřejmě ne pro každodenní život, ale spíše jako dočasné útočistě. Nabízí ubytování ve studentských městečkách, třeba pro sportovce, kteří přijedou na studentský zápas, nebo pro hostujícího profesora,“ říká jeden z kurátorů výstavy Home Delivery Peter Christensen. Podle něj je právě tento dům velmi provokativní: „Je dokonalou ukázkou minimalismu v bydlení. Architekt našel cestu, jak zredukovat všechno, co člověk potřebuje k bydlení, do několika metrů čtverečních.“

Rozhovor

s kurátorem výstavy House Delivery Peterem Christensenem najdete v dokumentu!

Domy místo letadel

Historická část expozice v šestém patře Muzea moderního umění se naopak ohlíží do minulosti. Prezentuje desítky nápadů, ty zrealizované, ale i ty, které dnes návštěvníci muzea obdivují jen jako plány na papíře. O mnoho nápadů neměli stavaři zájem - většinou kvůli komplikované výrobě, podivným tvarům nebo kvůli zvolenému materiálu.

Neuspěly například návrhy celoplastových domů, s velkým úspěchem se nesetkal ani celokovový dům, přestože se začal po 2. světové válce v USA vyrábět. S myšlenkou kovových domů přišel architekt Strandlund původem ze Švédska. Navrhl využít už nepotřebné továrny na výrobu letadel k výrobě domů.

„Vláda mu tehdy svěřila velkou částku peněz k přetvoření jedné takové továrny v Ohiu. Vyrobil tam přes 2500 domů. Postupně se ale začaly zvětšoval náklady a navíc se ty domy lidem přestaly líbit. Byly opravdu celé vyrobeny z oceli i interiér tvořila ocel, takže si představte tu chladnou šedou barvu v celém vašem bytě,“ popisuje poválečný vývoj kurátor Peter Christensen.

Montované domy rovná se Amerika

Málokdo například ví, že inovátorem v oblasti montovaných domů byl i vynálezce Thomas Alva Edison. Ve svém projektu z roku 1906 počítal jako jeden z prvních s využitím betonu. Do roku 1917 se ve státě New Jersey postavilo na sto jeho domů. Několik z nich stojí dodnes.

Spojené státy patří dodnes k zemím, které využívají technologii montovaných domů ve velkém. Oblíbené jsou hlavně kvůli nízkým nákladům a rychlé realizaci. Praktičnost montovaných domů se tak jednou provždy zapsala do vzhledu americké architektury. Nejoblíbenějšími modely se obecně staly dřevěné jednopatrové rodinné domy.

„Můžete Spojené státy procestovat skrz naskrz, mimo hlavní velká města, a zjistíte, že skoro všechno tvoří montované domy. Mění se jednotlivé modely domů, ale základ zůstává stejný. Opravdu velmi ovlivnily naši architekturu,“ zdůraznil Christensen.