Lustig převzal Cenu Franze Kafky

Praha - Spisovatel Arnošt Lustig dostal Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky. Ta se od roku 2001 uděluje autorovi, jehož dílo je výjimečné svojí uměleckou kvalitou a oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu. Lustiga vybrala mezinárodní porota z patnácti autorů a je vedle Ivana Klímy druhým Čechem, který toto prestižní ocenění získal.

Na pražské Staroměstské radnici spisovatel obdržel sošku, která je zmenšenou podobou pražského pomníku Franze Kafky od Jaroslava Róny. Získal také finanční odměnu ve výši deseti tisíc dolarů (aktuálně cca 200 tisíc korun).

Lustig si ceny si velmi váží, ale připomíná, že „úspěch je nebezpečný“. „Úspěch je stejně nebezpečný jako neúspěch a zkušený autor to ví. Tak se modlí k bůžkům literatury, aby při další knížce měl úspěch znovu. Každý autor se musí snažit (vždy) novou knihou začínat znovu,“ řekl spisovatel.

Cena Franze Kafky

0Od roku 2001 ji uděluje Společnost Franze Kafky autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu. Chce tak vyzdvihovat významné osobnosti světové literatury, které se svým dílem zasloužily o hodnoty demokracie, tolerance a humanismu.

Kdo je nositelem ceny FK: Philip Roth (USA), Ivan Klíma (ČR), Péter Nádas (Maďarsko), Elfriede Jelineková (Rakousko), Harold Pinter (Velká Británie), Haruki Murakami (Japonsko), Yves Bonnefoy (Francie).

Arnošt Lustig, spisovatel života

Arnošt Lustig se ve svých dílech opírá především o své četné dramatické životní zkušenosti. Jako patnáctiletý byl poslán do terezínského ghetta a potom prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald. V dubnu 1945 uprchl z transportu smrti do Dachau a skrýval se v Praze, kde se účastnil květnového povstání.

Po válce studoval žurnalistiku. V roce 1948 se jako dopisovatel účastnil izraelsko-arabské války. Působil také jako scénárista Československého filmu. Podle jeho scénářů byly natočeny filmy Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Transport z ráje, Démanty noci a Dita Saxová.

V roce 1968 emigroval do USA, kde přednášel na několika univerzitách. Od 90. let se v Americe i v Česku věnoval mimo jiné výuce tvůrčího psaní. Za román Krásné zelené oči byl v roce 2003 nominován na Pulitzerovu cenu v kategorii próza.

U příležitosti udělení Kafkovy ceny Lustigovi vychází také jeho rozhovor s
ředitelkou Společnosti Franze Kafky Markétou Mališovou. Drobná knížka se jmenuje O ženách a pokračuje v ní řada, v níž se spisovatel zamýšlí nad různými tématy. Předcházely jí úvahy na téma literatura a následovat mají zamyšlení nad spisovateli či záhadami v životě. V příštím roce by měla vyjít Lustigova biografie, na které pracuje již přes rok s publicistou Františkem Cingrem. Se svým synem, režisérem a scenáristou Josefem Lustigem, připravuje televizní dokument, v němž své vnuky provádí po místech, kde byly koncentrační tábory. 

Předávání ceny
Předávání ceny
Více fotek
  • Předávání ceny zdroj: Společnost Franze Kafky http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/484/48322.jpg
  • Arnošt Lustig autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/432/43133.jpg