Poklady Inků už jsou v Praze

Praha - Za mimořádných bezpečnostních opatření dnes přivezly opancéřované vozy do Nejvyššího purkrabství Pražského hradu vzácné zlaté předměty ze sbírek Muzea zlata v peruánské Limě. 90 originálů - šperků, sošek a nejrůznějších nádob - bude součástí výstavy Prokletí zlata - 1000 let zlata Inků, která se na Hradě pro veřejnost otevře 1. listopadu. Hodnota vystavených exponátů je nevyčíslitelná, exponáty jsou pojištěné částkou 15 milionů dolarů.

Obelisk z hor 

Dosud jen výjimečně vystavované exponáty peruánského národního pokladu z Muzea zlata v Limě se v Česku představí poprvé. Dominantní místo zde zaujala replika inckého obelisku. „Obelisk byl nalezen v severním Peru zhruba ve výšce tři tisíce metrů nad mořem. Představuje vlastně mužskou postavu v nadživotní velikosti, ovšem tato postava má zvířecí rysy - místo vlasů a obočí hady, v ústech tesáky, na rukou a nohou drápy, to všechno jsou znaky moci a síly,“ popisuje vzácný artefakt kurátorka výstavy Markéta Křížová. 

Organizátoři slibují atraktivní podívanou na exponáty ve speciálně osvětlených vitrínách s poutavými popisky „o napínavé historii kruté honby španělských dobyvatelů za zlatem“. Většina inckého pokladu byla totiž zničena poté, co v 16. století přišli španělští dobyvatelé. V potemnělých prostorách budou mít návštěvníci příležitost zhlédnout vladařské koruny, štíty, poháry, šperky, obřadní nože a předměty ilustrující šamanské obřady, pohřební kulty i běžný život Inků a dalších andských národů.

Střežený poklad 

Peruánský národní poklad do Česka poputuje v době, kdy bude ČR předsedat Evropské unii, poté se ale zpět vrátí do Peru. „Kolekce je unikátní tím, že předměty málokdy opouštějí Peru. Až se tam vrátí, tak nebude šance možná po desetiletí je na starém kontinentu vidět,“ upozorňuje Křížová.

Expozice se setkala s velkým úspěchem v Německu, kde se stala návštěvnickým hitem. V Lipsku, Berlíně a Hamburku ji navštívilo víc než 150 tisíc lidí. Výstavu doplní videoklipy, fotografie a prostorové promítání laserovou 3D technologií, které by mělo přiblížit historii národů pod Andami, jejich porobení španělskými vojáky i „osud prokletého zlata“.