Jihlavský festival začne dokumentem o zjevení

Jihlava - Dvanáctý ročník největšího festivalu autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě dnes začíná v Jihlavě. Během šesti dnů budou diváci moct zhlédnout rekordních zhruba 260 dokumentů, včetně čerstvého držitele ceny Evropské filmové akademie Prix Arte, snímku Heleny Třeštíkové René . Přehlídku, jejíž festivalové ozvěny se budou konat v listopadu i v dalších městech, slavnostně zahájí předpremiérová projekce filmu Ivetka a hora.

Snímek režiséra Víta Janečka Ivetka a hora, který pátrá po údajných zjeveních Panny Marie na začátku 90. let ve slovenské obci Litmanová, bude na programu dnes ve 20 hodin. Slavnostní zakončení s předáním cen se uskuteční 28. října, projekce dokumentů ale budou pokračovat ještě celou středu 29. října. Po dobu jeho konání budou soutěžní filmy zdarma ke zhlédnutí na webu.

Z Jihlavy do hlavy přes ČT

  • O festivalovém dění bude ČT informovat ve svých pořadech, především prostřednictvím televizního deníku Z Jihlavy do hlavy od 24. do 29. října na ČT2
  • ČT odvysílá na ČT2 některé oceněné filmy z loňského ročníku: Stalo se krátce před tím (15. 10. ve 23:10); Dvojí verze pekla (22. 10 ve 23:45)

Filmy jsou řazeny v různých sekcích, například Procházka českou dokumentární krajinou nabízí to nejzajímavější, co se letos objevilo na domácí dokumentární scéně. Objeví se zde kromě Reného filmy V hlavní roli Gustáv Husák Roberta Sedláčka, portrét pozůstalých po obětech ničivého zemětřesení v jednom arménském městě z roku 1988 Jany Ševčíkové nazvaný Gyumri nebo snímek Malupien, Olšový Spas, ve kterém se Martin Ryšavý vydal na sibiřské pláně, nejen za pozoruhodnou architekturou města Jakutsk.

Na festival je přihlášena stovka osobností z celého světa, jejich počet se ale podle dosavadních zvyklostí může ještě ztrojnásobit. Loni navštívilo svátek dokumentů v Jihlavě kolem 25 tisíc diváků.

Ivetka a hora

0Dokument o údajném opakovaném zjevení Panny Marie dvěma slovenským dívkám v 90. letech natočil režisér Vít Janeček. Zda šlo
na východním Slovensku v letech 1990 až 1995 o pravá zjevení, zatím stále řeší církevní komise. Litmanová se ale letos v září stala oficiálním
poutním místem. Film zachycuje osobní příběh, životní a vnitřní zkušenosti jedné z vizionářek s odstupem několika let.

Český dokument bude mít svého lva

Na zahajovacím večeru festivalu (24. října) bude vyhlášeno deset českých dokumentárních filmů, které se utkají o první sošku lva pro dokumenty. Udělována by měla být už tento rok, určena je zpětně pro snímky z let 1993 až 2007.

„Jsme rádi, že se akademie rozhodla ocenit české dokumenty, které byly do té doby trochu diskriminovány, tím způsobem, že je ocení i zpětně,“ vítá novinku ředitel jihlavského festivalu Marek Hovorka.