Natrénujte si v Redutě revoluci

Brno - Trenažér revoluce zní podtitul představení Osmdesátdevět, které bude mít první listopadový den premiéru v Redutě. Nejmenší divadelní scéna Národního divadla v Brně si tak připomene výročí pádu komunistického režimu. Projekt připravují členové nezávislého divadla Feste jako už třetí představení na téma Identita. Režisér Jiří Honzírek pojímá divadlo zážitkově a kombinuje běžné divadelní postupy s prvky happeningu.

Zdroj: Turistické informační centrum Brno

Chce, aby si herci i diváci vyzkoušeli, jak se dělá převrat. Právě kvůli „zážitkovosti“ předstastavení probíhá v konečné fáze zkoušení za přítomnosti publika, to nejbližší - a vlastně poslední před premiérou - na státní svátek 28. října.

"Listopadová revoluce funguje jako karneval.

Ti venku tančí na ulicích a vytvářejí tak patřičnou kulisu tomu skutečnému převratu, který je spíš o hledání konsenzu než o konfliktu mezi starým a novým, zlým a dobrým."

/režisér Jiří Honzírek/

Večer se skládá z autentických výpovědí pěti vybraných respondentů různých generací. Cílem představení je zneklidnit a provokovat k otázkám: Jak to, že změna proběhla tak hladce? V čem spočívala? A byla to vůbec revoluce? Převrat bývá podle tvůrců jen málokdy autentickou a živelnou událostí a nikdy není jen černobílým konfliktem. Listopadová revoluce divadelníkům trochu připomíná karneval.