Na Nultém bodě se mluví netradičním divadelním jazykem

Praha - Divadelní soubory, které pojí netradiční divadelní jazyk, se představují v industriálním prostoru libeňské haly C. Festival Nultý bod (28. 10. až 31. 10.), přehlídku plastického a mimického divadla, pořádá Společenstvo bezhlavých (Spitfire company). Představení, plné náročné fyzické akce, kladou důraz na vizuální stránku a expresivní obrazy. Jako první byla uvedena inscenace Svět odsouzencův, jejíž součástí je i akční malba Jana Mika.

„Toto představení je inspirováno Alénem Divišem, jeho životem, ale hlavně jeho obrazy, které maloval na zdech ve vězení,“ prozrazuje režisér inscenace Petr Boháč. Mik je také autorem velkoformátové malby, která bude na festivalu odhalena. Je reakcí na válku v Gruzii a současně reminiscencí na Guernicu od Pabla Picassa.

Proč nultý bod?

Potřebujeme komunikovat, potřebujeme tvořit společný prostor, potřebujeme šokovat, uvolnit vlnu energie nespoutaných obrazů, surreálné fantazie a podvědomých impulsů. Proto hledáme nultý bod, v němž herec zjistí, že nehraje, nýbrž, že začíná existovat s existencí svého dvojníka, svého diváka.

Během čtyř festivalových dnů bude uvedena například premiéra Teatra Pantomissime - Virginie, In a Dark Place -  s klavírní improvizací Jana Kučery, dirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Na ni navazuje představení On the Dark Road, které bude v listopadu uvedeno na mezinárodním festivalu Unidram v Německu.

Nultý bod je poslední akcí v industriálním prostoru haly C. Po skončení festivalu se prostor - kde se konal například graffiti festival Names nebo výstava Fifty-fifty: gender, porno, umění - pro umělce uzavře.

Festival Nultý bod
Festival Nultý bod