Friederike Mayröckerová ve Viole

Praha - Rakouská autorka rozhlasových her a překladatelka Friederike Mayröckerová a její česká kolegyně Bohumila Grögerová svým vystoupením v komorním prostředí poetické scény Viola předznamenaly Pražský divadelní festival německého jazyka, jehož 13. ročník bude zahájen 31. října ve Stavovském divadle.

Na tomto scénickém čtení zazněly ukázky z tvorby obou žen i jejich zesnulých partnerů - rakouského expresívního básníka Ernsta Jandla a překladatele a autora Josefa Hiršala.

Hosty festivalu, který potrvá do 9. listopadu, budou například soubor Berliner Ensemble s věhlasnou inscenací Žebrácké opery, dále Münchner Kammerspiele, jehož členové uvedou Manželství Marie Braunové v nastudování Thomase Ostermeiera, a také vídeňský Burgtheater, který přiveze svou nejslavnější inscenaci posledních let, Shakespearovu komedii Mnoho povyku pro nic, kterou připravil režisér Jan Bosse.

Mimořádný zájem vzbuzuje projekt divadelní a performativní skupiny Lunatiks, která ve třech večerech uvede představení s názvem livingROOMS:divadlo doma. Podle organizátorů jde o bytové divadlo trochu jinak, přičemž o tom, kde se bude 3., 4. a 5. listopadu hrát, rozhodovali sami diváci na internetové aukci. Vyvolávací cena byla 1000 korun.

„Uvažovali jsme i o showroomu některé nábytkářské firmy, ale herci to důrazně odmítli - svůj projekt pro dva účinkující a v našem případě i tlumočníka, který bude sedět mezi diváky, chtějí uvést jen v soukromých bytech,“ vysvětlila ředitelka festivalu Jitka Jílková. Tento jejich projekt měl premiéru v srpnu 2004 a vznikl prý vlastně z nouze, neboť Christine Rollarová a Christian Banzhaf neměli kde hrát.

„Ona je odbornice na útulnost, on je ten, který v tom kterém bytě dělá změny. Zajímavá je situace, když představení skončí, protože herečka je vlastně paní domu,“ dodala Jílková.