Královna kubánského baletu oslavila 60 let svého souboru

Havana - Představením Čajkovského Spící krasavice v havanském Velkém divadle začal 21. mezinárodní havanský baletní festival. Ten je letos i oslavou 60. výročí založení Kubánského národního baletu, který se pod vedením své zakladatelky Alicie Alonsové stal jedním z předních baletních těles na světě. Představení se zúčastnila i Alonsová, která ve svých 87 letech tento ansámbl stále vede, a také kubánský prezident Raúl Castro.

Na festivalu se do 6. listopadu představí umělci z 19 zemí - z USA, Ruska, Kanady, Velké Británie, Dánska, Francie, Španělska, Argentiny a dalších. Festival představí i premiéru nového baletu Alonsové.

Součástí přehlídky, která se koná každý druhý rok, jsou kurzy pro profesionální tanečníky, výstavy, přednášky, představování knih, koncerty a filmové projekce. 

Kubánský národní balet byl vytvořen pod názvem Balet Alicie Alonsové, nynější název převzal až po revoluci z roku 1959. Alonsová byla jednou z kubánských uměleckých osobností, které na ostrově po revoluci zůstaly, a režim Fidela Castra se jí odvděčil mnoha poctami.