Unikátní přehlídka současného francouzského divadla v Čechách

Praha - Na jevištích v Praze, Brně, Hradci Králové a Mladé Boleslavi se od 3. listopadu představí přední francouzští divadelníci. Týden současného francouzského divadla nabídne  pestrou škálu představení od činohry až po operetu, na programu jsou i projekce dokumentárních filmů a zajímavé divadelní workshopy. Chybět nebudou ani díla francouzských autorů v provedení českých divadelníků. Nevšední divadelnický počin je letos spolu s mnoha dalšími kulturními akcemi součástí Francouzské sezóny 2008, která na podzim vrcholí a za níž stojí Francouzský institut v Praze. Francie tak symbolicky předává České republice žezlo předsednictví v EU.

Týden současného francouzského divadla zahájí 3. listopadu v Divadle Komedie vynikající herec a režisér Jacques Weber s představením Sám na scéně (Seul en scène), s nímž slaví již několik let úspěchy po celé Francii. Weber zinscenoval nejkrásnější texty francouzské literatury - Molièra, Durasovou, Musseta, Artauda, Baudelaira, Becketta, La Fontaina, Claudela nebo Corneille. Slavným předlohám zůstává věrný a zároveň dokáže ukázat jejich zvláštní a často zábavnou aktuálnost. V divadelním světě proslavil Jacquese Webera mimo jiné jeho mistrovský herecký výkon v Cyranovi. Za stejnou roli, tentokrát ve filmu, obdržel v roce 1991 prestižního Cézara, ocenění francouzské Filmové umělecké akademie. 

Jedním z dalších pozoruhodných představení v rámci Týdne francouzského současného divadla je Imaginární opereta (L'opérette imaginaire) uvedená v českém překladu a v podání českých herců. Její tvůrce, Valére Novarina, je spisovatel, dramatik, režisér a zároveň také malíř a fotograf. Jeho díla jsou považována za jedny z nejoriginálnějších počinů současné literatury. Je také známý tím, že přetváří netradičním způsobem představení, herce a jazyk. Imaginární opereta je parodická až klaunovská a zároveň se dotýká hlavního motivu díla Novariny - otázek osamoceného herce tváří v tvář nicotě a Bohu. V představení zazní písně  připomínající dílo  Borise Viana a Alfreda Jarryho. Čtení a zpěv doprovázené hrou na piano uvede Divadlo na Voru 4. listopadu ve Francouzském institutu v Praze. Na stejném místě bude 5. listopadu představen film Faidra (Phèdre), který realizoval Stéphane Metge podle divadelní hry Jeana Racina. Vstup na obě akce je pro veřejnost volný.

Do Prahy zavítá v rámci divadelního týdne také světoznámý francouzský herec a režisér Daniel Mesguich, který bude 6. listopadu ve Francouzském institutu v Praze předčítat úryvky ze své hry Divadlo bez zvířat (Extraits de Théâtre sans animaux). Hra je sérií drobných a jednoduchých bajek, které mají dle autora schopnost narušovat chod obrovského stroje na drcení lidských bytostí, jakým je dnešní svět. Daniel Mesguich má na svém kontě přes sto divadelních a patnáct operních režií ve Francii i v mnoha dalších zemích. Hrál také ve zhruba čtyřiceti filmech. Autorské čtení proběhne ve francouzštině a češtině, vstup pro veřejnost volný. 

Daniel Mesguich povede ve Francouzském institutu také workshop o vztazích mezi současnou literaturou a dramaturgií. Při této příležitosti proběhne v kinosále Institutu také projekce slavného filmového zpracování Hamleta s názvem Hamletova tragédie (La Tragédie d'Hamlet) od Petera Brooka. Tento snímek byl v roce 2002 oceněn Zlatou FIPOU, nejprestižnějším oceněním Mezinárodního festivalu audiovizuálních pořadů (FIPA) v Biaritzu.

Týden francouzského divadla je pořádán s podporou Ondeo Services CZ.