V Pardubicích budou uvedeny čtyři dokumenty z festivalu v Jihlavě

Pardubice - Diváci v Pardubicích budou mít příští týden možnost vidět jen s několikadenním odstupem výběr snímků z mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, který skončil 29. října. Čtyři z nich uvede během akce Ozvěny festivalu Divadlo 29. Podobnou šanci budou mít lidé v omezeném počtu českých a moravských měst. 

„Letos se tato akce koná poprvé. Organizátoři jihlavského festivalu chtěli, aby akce měla větší dopad, proto nabídli výběr filmů na několik míst v republice,“ uvedl dramaturg divadla Zdeněk Závodný.

Pořadatelé vybrali dva domácí a dva zahraniční celovečerní snímky. V úterý 4. listopadu uvede Divadlo 29 v 18:00 český film Černá srdce, třetí pokračování celoročních sběrných dokumentárních pohledů Břetislava Rychlíka na lidskou komunitu. Tentokrát jde o společný pohled dvou režisérů, Moniky Rychlíkové a Břetislava Rychlíka, a fotografů ,Jindřicha Štreita a Marie Zachovalové, na čtyři romské rodiny v osadách a komunitách na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. V 20:00 téhož dne se bude promítat dánský dokumentární esej Všechno je relativní, jehož tvůrci se vypravili na různá místa světa, aby zjistili, do jaké míry vychází obecně lidské vlastnosti z daných životních podmínek.

Druhý den Ozvěn festivalu mohou diváci vidět americký film Otevřít po mé smrti, koláž obrazů z rodinného filmového archivu a magnetofonových nahrávek, které si rodina na doporučení psychiatrů pořizovala během svých sporů a hádek. Surový filmový materiál a emotivní zvuková stopa podává výpověď o jedné epoše v dějinách Spojených států, konvencích a skrupulích 60. let minulého století. Závěr minipřehlídky obstará letošní snímek Bye bye Shanghai Jany Bokové, významné české exilové dokumentaristky žijící v Argentině. Velmi osobní film se prostřednictvím osudů několika českých emigrantů i autorky samé zamýšlí nad nejrůznějšími aspekty emigrace.