Cenu Erik získalo Obludárium bratří Formanů

Praha - Vyhlášením držitele putovní ceny Erik, považované za loutkářského Oscara, skončila dnes večer v pražském Divadle Minor oborová přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem. Plastika bude na rok patřit bratrům Formanovým za jejich mezinárodní projekt Obludárium. Stal se nejinspirativnějším a nejpodnětnějším loutkářským projektem minulé sezony.

O ceně rozhodlo 33 členů loutkářské akademie, kteří vybírali ze všech projektů; nejenom tedy z těch, které se hrály na pražské přehlídce. Mezi porotci byli zástupci všech typů scén a navíc i nezávislí teoretici nespojení s žádným z divadel.

Obludárium, které mělo českou premiéru letos v září na plzeňském festivalu Divadlo, se hraje ve dvoupatrovém stanu s kovovou konstrukcí obloženou dřevem. Právě v těchto dnech hostuje tento česko-francouzský koprodukční projekt u Břevnovského kláštera v Praze. Do 19. listopadu tam bude mít 11 repríz.

Vůbec poprvé zavedl diváky do světa kabaretů, nočních podniků, cirkusů, němých filmových grotesek, potulných komediantů, loutkářů, barových tanečnic, drzých pouťových vyvolávačů, ale i lidí poznamenaných anomáliemi a deformacemi, loni v listopadu ve francouzském městě Rennes. V Bretani se hrál i letos na jaře, pak mu na 40 reprízách tleskalo belgické publikum v Antverpách.

Přeletu nad loutkářským hnízdem se od pátku zúčastnilo 14 profesionálních statutárních divadel, nezávislých souborů i amatérských kolektivů. Hlavním hostem jejího 18. ročníku byl fenomenální německý loutkář Frank Soehnle, sólista divadla Figurentheater Tübingen, který představil svou cenami ověnčenou inscenaci Salto.lamento, inspirovanou středověkým „tancem Smrti“. Experimentální projekt, působivě propojující tanec s marionetami, spodovými loutkami a maskami, dal divákům nahlédnout, kudy se ubírá současné evropské loutkářství.

Ne náhodou vypadá putovní cena Erik jako ptáček sedící na vajíčku. Výtvarník Jaroslav Doležal jí zároveň dal podobu významného režiséra, teoretika a pedagoga Erika Kolára. Loni ji získalo už podruhé plzeňské Divadlo Alfa.

Pořadateli přehlídky bylo české středisko Mezinárodní loutkářské unie UNIMA a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář za finanční pomoci ministerstva kultury a hlavního města Prahy.