Krkavec, Kosatka, Žába, Buřňák v Náprstkově muzeu

Praha - Současné umění indiánů tichomořského pobřeží Kanady představuje výstava v pražském Náprstkově muzeu od 4. listopadu. Expozice, jejíž název Krkavec, Kosatka, Žába, Buřňák odkazuje na postavy indiánské mytologie, nabízí odraz tradic v nynější tvorbě domorodých umělců.

Zdroj: Náprstkovo muzeum Autor: Calvin Hunt

"Mytické bytosti se zvířecími i lidskými rysy mají nadpřirozené vlastnosti a jsou lidem nakloněny, pomáhají jim a přinášejí dary, vysvětlila etnoložka,  amerikanistka a komisařka výstavy Kateřina Klápšťová.

Výstava představí 13 kanadských výtvarníků z generace narozené v polovině minulého století. Současní domorodí umělci navazují na staré tradice a ztvárňují mytické bytosti podle pravidel jednotlivých indiánských národů severozápadního tichomořského pobřeží. Zároveň však hledají nové cesty, co se týče výtvarného zpracování i použití nových technologií. Vystavované grafické listy, šperky a masky pocházejí ze soukromé berlínské sbírky.

Novou tvorbu prvních národů Severozápadu mohou návštěvníci porovnat s výběrem několika historických sbírkových předmětů Náprstkova muzea, které shromáždili dva cestovatelé z Čech - Tadeáš Haenke v 18. století a Filip Oberländer na počátku 20. století. Kanadští indiáni prosluli mohutnými totemovými sloupy, které nebyly známy nikde jinde v Americe.

Výstava se koná v rámci festivalu současné indiánské kultury Indiánský podzim, který pořádá kanadské velvyslanectví ve spolupráci s Národním muzeem - Náprstkovým muzeem a dalšími institucemi. Otevřena bude do 4. ledna příštího roku.