Janáčkovy opery rozezní Brno

Brno - Nový mezinárodní hudební festival věnovaný skladateli Leoši Janáčkovi se koná v Brně na počátku listopadu (6.-17. listopadu). Provází ho spot s vousatým motorkářem, který zajde na operu, protože to je "klasika, které nelze odolat". Festival Janáček Brno 2008 se bude opakovat každé dva roky. Jedním z pořadatelů je Národní divadlo v Brně. Jeho ředitel Daniel Dvořák doufá, že spojení Brna s Janáčkem získá podobný věhlas jako spojení Salcburku s Mozartem.

Jádro přehlídky Janáček Brno 2008 tvoří především inscenace oper tohoto skladatele. Stranou však nezůstávají ani symfonické a komorní koncerty, nebude chybět dokonce ani činohra. HaDivadlo uvede Čapkovo drama Věc Makropulos, Janáčkovo ztvárnění této hry na programu festivalu ale není.

Cílem přehlídky je zdůraznit spojení města Brna se skladatelem, který zde prožil většinu svého života. Narodil se v Hukvaldech na severní Moravě, kde se také každoročně koná janáčkovský festival.

Tomáš Hanus, umělecký šéf Janáčkovy opery:

„Janáčkovo dílo je v současnosti základním kamenem světového operního repertoáru, poutá celosvětovou pozornost k městu Brnu. Janáček sám už dnes ve světě nepotřebuje žádnou propagaci, naopak nám může pomoci, abychom z Brna udělali centrum Janáčkovy tvorby.“

Od dětství je pak spojen s Brnem - brněnské publikum bylo například první, které v roce 1904 slyšelo operu Její pastorkyňa. Na pražských jevištích byla uvedena až o dvanáct let později.

Tři její pastorkyně

Nejslavnější a nejhranější Janáčkova opera Její pastorkyňa zazní na festivalu celkem třikrát: s Evou Urbanovou a Štefanem Margitou v nové inscenaci opery pražského Národního divadla, v provedení Maďarské státní opery a nakonec ve verzi z roku 1904 v podání Komorní opery JAMU.

Eva Urbanová zazpívá Kostelničku, za niž byla oceněna již dvěma cenami Thálie. „Můj vztah k Janáčkovi se vyvíjel dost dlouho,“ přiznává, „ze začátku jsem mu vůbec nerozuměla. Kostelnička byla pro mne nepřijatelná role, byla to pro mě zlá paní. Ale vypěstovala jsem si k ní vztah, teď už u mne stojí výše než Smetanovy a Dvořákovy postavy - kromě Rusalky ovšem. Dnes je pro mě Kostelnička rolí nejmilejší. Budu na ní pracovat celý život.“

Festival zahájí Bystrouška - v den svých narozenin

Festival připadá na osmdesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka. Přehlídku zahájí 6. listopadu jeho Příhody lišky Bystroušky, které měly premiéru ve stejný den v roce 1924. Tentokrát zazní pod taktovkou šéfa opery ND Tomáše Hanuse. „Závěrečný koncert s Glagolskou mší má přesah, uslyšíme houslový koncert Albana Berga,“ prozrazuje, čím bude janáčkovská přehlídka zakončena. Výběr závěrečného koncertu odpovídá podle Hanuse koncepci festivalu, který chce i do budoucna ukazovat Janáčka v kontextu s jeho velkými současníky.