Chalupeckého cenu pro mladé umělce získal Radim Labuda

Brno - Ocenění pro výtvarníky do 35 let s názvem Cena Jindřicha Chalupeckého za rok 2008 dnes v Brně získal Radim Labuda. Porota ocenila vysokou úroveň i osobní rozměr díla výtvarníka, který se věnuje především videoartu. Oceněný umělec bezprostředně po vyhlášení prozradil, že je velmi překvapený a zaskočený.

„Médium videa Radim Labuda využívá nečekanými způsoby: někdy je poetický a jindy drsně nekonvenční. Témata současné kultury a umění dokáže propojit se svým vlastními osobními příběhy,“ uvedla porota v komentáři k Labudovu dílu. Odměnou pro vítěze soutěže je pobyt v zahraničí a finanční podpora. Získá také možnost uspořádat samostatnou výstavu.

Po tříleté nadvládě žen obdržel ocenění tentokrát muž. Z rekordního počtu 62 nominovaných výtvarníků a skupin letos porota zvolila šest finalistů-mužů. Poslední tři ročníky vyhrály Kateřina Šedá, Barbora Klímová a Eva Koťátková.

Finálová výstava se letos konala v brněnském Domě pánů z Kunštátu, příští rok bude opět v Praze a na jih Moravy se vrátí zase za dva roky. Podobně jako v minulých letech převažovaly i letos ve finálových instalacích konceptuální práce. Šestici finalistů doplňovali Ondřej Brody, Tomáš Moravec, Zbyněk Baladrán, Jiří Skála a Evžen Šimera.

Cena Jindřicha Chalupeckého je udělována každoročně od roku 1990, kdy její vznik iniciovali Václav Havel, Teodor Pištěk a Jiří Kolář. Prvním vítězem byl Vladimír Kokolia, oceněním se pyšní řada umělců, kteří dnes patří k české špičce.

Z instalace Čokoládoví drtiči (2006)
Zdroj: Archiv Radima Labudy