Darjanin: Filharmonie je mimořádná, její obraz ale pošramocený

Praha -  V každé firmě jsou nějaké spory a něco se řeší, navenek by ale měla působit jednotně, tvrdí nový ředitel České filharmonie Vladimír Darjanin. Věří, že se mu podaří zlepšit mediální obraz orchestru, do jehož vedení byl včera jmenován, a napravit i další chyby svých předchůdců. Jedním z prvních kroků bude například zrušení turistických koncertů v Rudolfinu, které považuje za ostudné. Zvýšení prestiže filharmonie bude znamenat také řešení několikaměsíčních sporů pod střechou Rudolfina.

„Filharmonie je něco mimořádného. Po všech těch neúspěších je na čase vrátit ji tam, kde má být,“ uvedl Darjanin. Je přesvědčen, že orchestr je v daleko lepším stavu, než jaký je jeho mediální obraz. Ten je podle nového ředitele pošramocený a k jeho změně může dojít, pokud bude filharmonie navenek působit jednotně, což dosud porušovala.

Kam dál ve sporu o autorská práva, ukáže právní analýza

K pošramocení přispěly jistě i rok trvající dohady mezi vedením a členy ansámblu. Vyvolala je dva roky stará autorská novela. Zatímco dříve autorská práva k nahrávkách patřila hudebníkům, nyní jsou majetkem filharmonie.

Hudebníci kvůli tomu letos dokonce odmítli pořídit nahrávky několika klíčových koncertů. „Udělám vše pro to, aby to bylo co nejdříve,“ odpověděl Darjanin na otázku, kdy se filharmonie k nahrávání vrátí.

Problém zná ale zatím pouze zvenčí, jaké řešení zvolí, bude záležet na právní analýze. „S ní pak půjdu za zřizovatelem, tedy na ministerstvo kultury, a spolu vyneseme verdikt. A začneme se bavit s muzikantskou obcí České filharmonie,“ plánuje.

Staronové funkce, staronoví lidé

Po svém jmenování Darjanin uvedl, že provede také personální audit. V rozhovoru pro Českou televizi ujistil hudebníky, že se nechystá měnit složení orchestru. Obnovit by ale chtěl funkci dramaturga, kterou současný ředitel Václav Riedlbauch zastával sám.

Za velkou chybu pak považuje odchod Jiřího Bělohlávka, současného šéfdirigenta Symfonického orchestru BBC v Londýně, z České filharmonie. Chtěl by ho v budoucnu opět oslovit.

Místo šéfdirigenta České filharmonie čeká na svého „majitele“ po loňském ukvapeném odstoupení Zdeňka Mácala. Neobsazeno bude do podzimu 2009, kdy se funkce ujme Izraelec Elijahu Inbal, který podepsal smlouvu na tři roky. Letošní sezona je tak pro filharmoniky poněkud netypická - za dirigentským pultem se vystřídá 24 hostujících dirigentů.

Do července nedaleko

„Už jsem vyslal signál že bych se chtěl setkat příští týden s uměleckou radou,“ prozradil své nejbližší plány Darjanin. Do funkce by měl nastoupit 1. července 2009. „Do konce roku bych se rád setkal i s panem Inbalem, abych ho ujistil, že platí vše, co je domluveno. Od ledna bych měl už nějaký čas pobývat v ´baráku´,“ doplnil.