Výstava představí dosud neznámé loutky „Walta Disneye Východu“

Praha - Známé i zcela neznámé loutky klasika českého animovaného filmu Jiřího Trnky a díla dvou význačných současných tvůrců - Martina Velíška a Aurela Klimta - představí výstava nazvaná Loutky, která dnes začne v pražské Galerii Millenium. Instalace desítek figur, maket a filmových pozadí potrvá do 7. prosince.

Unikátem na výstavě je loutkové divadlo z roku 1930, které Jiří Trnka (1912-1969) vyrobil ve svých 18 letech. Divadlo bylo nalezeno nedávno na půdě v Kyjově. „Traduje se, že Trnka měl na studiích kamaráda, a ten měl sestru, za kterou Trnka ´běhal´ a daroval jim loutkové divadlo. Našly se i dva dopisy, které nález vysvětlují,“ pokračuje ředitel Galerie Millenium Adam Hoffmeister. „Píše, že divadélko zasílá, a zároveň jsou tam půvabné úvahy o tom, že mu nechutná pivo, že nemá peníze a prosí o slivovici.“

Jde o klasické loutkové divadlo, ve kterém nechybí voják, kuchtík, princezna, princ, děvečka, pasáček nebo černokněžník. Další tvorbu známého malíře, ilustrátora a filmaře zastupují loutky například z filmů Špalíček, Bajaja nebo Archanděl Gabriel a paní Husa, půjčené rodinou Trnků.

Současnou tvorbu na výstavě zastupuje výtvarníků Martin Velíšek a Aurel Klimt, kteří tvoří společně a vystavují postavy z oceňovaného Fimfára.

nadpis

0Trnka pocházel ze západních Čech a ve svém ateliéru v centru Prahy natočil například Špalíček, Bajaju a Sen noci svatojánské. Za snímek Zvířátka a Petrovští si v roce 1946 přivezl hlavní cenu z Cannes, v 50. letech se mu přezdívalo „Walt Disney Východu“. Podle odborníků je na Trnkových filmech, vycházejících často z českých tradic, pozoruhodné, že divák nevnímá formu, kterou tvůrce použil, ale film jako celek.

Jiří Trnka
Jiří Trnka