Moravská galerie vystavuje české umění inspirované válkou

Brno - Jako úplně první připravila Moravská galerie ucelenou výstavu obrazů a dalších výtvarných děl ze sbírek pražského Vojenského historického ústavu. Expozice nazvaná Pole tvůrčí a válečná zahrnuje různé výtvarné projevy inspirované válkou a bojem. K vidění jsou legionářské plakáty, volná tvorba umělců různých stylů i období, včetně pláten v duchu socialistického realismu. Výstava v Místodržitelském paláci potrvá do 8. února.

Společensky a politicky angažované tvorbě se muzea spíše vyhýbají, Moravská galerie se ale rozhodla kvůli výročí vzniku Československa vzepřít zvyklostem. „Výstava je nejen naším příspěvkem k obecnému třeštění kolem osmičkových výročí spojených s peripetiemi české státnosti, ale rovněž pokusem vykročit na málo známý uměleckohistorický terén,“ uvedl ředitel Marek Pokorný.

Nejcennější součástí sbírek Vojenského historického ústavu jsou obrazy českých malířských mistrů, kteří se v různých obdobích rozhodli svým umem podpořit státní zájmy a národní uvědomění. Ústav tak uchovává například díla Františka Kupky, Václava Špály, Vojtěcha Preissiga, Otakara Nejedlého a Otto Gutfreunda.

„Ve sbírce nechybí legionářské plakáty, obrazy zachycující bitevní atmosféru, kresby z koncentračních táborů, ukázky tvorby socialistického realismu, ale i karikatury či díla upozorňující na absurditu války,“ uvedla jedna z autorek výstavy Terezie Petišková.

K zajímavostem v expozici patří tvorba Aléna Diviše inspirovaná pobytem ve francouzském vězení, malby málo známého futuristy Jaromíra Jindry a díla československého letce v Británii Aloise Majzlíka. Sbírku Vojenského historického ústavu v posledních letech důkladně prozkoumali historici umění. „Sbírka konečně prošla důslednou inventarizací, adekvátním uložením a postupným kritickým zpracováváním,“ uvedla Petišková.