Vladimír Franz je už skoro renesanční člověk

Praha - Vladimír Franz, přední český hudební skladatel a pedagog, se tentokrát představuje jako malíř. V Chomutovské galerii Špejchar vystavuje svá velká plátna. Nezáleží na rozměrech, barvách a použitých materiálech. Chce-li se hudebník, nebo malíř nazývat umělcem, musí podle Vladimíra Franze mít především názor. 

„V dnešní době je trošku zvykem, že tvůrci staví už na předvařené drti různých jaksi názorů,“ doplňuje Franz.

Motivy obrazů Vladimíra Franze nejsou příliš poetické. Česko-německé vztahy, příhraniční prostituce, americký radar na českém území. Témata, která už omlely noviny a televize. Pro umělce jsou ale pořád důležitá. „Každý obraz se dotýká nějakého problému, který nás ať už ve společenské, politické, nebo obecně lidské podobě trošku trápí,“ přibližuje své pojetí autor.

Malující hudebník nic návštěvníkům výstavy neulehčuje. Používá komiks i kýčovité koláže. Většina obrazů přitom vypadá jako by ještě potřebovaly domalovat. „Jak už říkal Pablo Picasso dokončený obraz je mrtvý. Nedokončený je nebezpečný,“ parafrázuje Franz.

Souvislost mezi svým vzhledem a obrazy visícími v chomutovské galerii Vladimír Franz vylučuje. Divák si ale v tomto případě může myslet opak. Obličej Vladimíra Franze - to je také názor.