Nejlepší amatérské aktovky se hrají v Aši a ve Velké Bystřici

Holice (Pardubicko) - Dnes v Holicích skončila dvoudenní národní přehlídka jednoaktovek, tedy divadelních her o jednom jednání. Porota vyhodnotila jako nejlepší amatérské soubory z Velké Bystřice, Olomoucka a Aše. Své umění předvedlo osm souborů, které vyhrály oblastní kola. Řekl to ředitel Kulturního domu města Holice Vítězslav Vondrouš.

Divadelní soubor Kulturního střediska Velká Bystřice si ocenění odnesl za inscenaci frašky Následky prvního manželství. Ašské Podividlo ažažAš za inscenaci komedie Postel pro anděla. Porota dále udělila ocenění jednotlivým hercům a rozdala šest čestných uznání. Na rozdíl od minulých přehlídek porota žádný ze souborů nedoporučila k účasti na festivalu ochotnického divadla Jiráskův Hronov.

Přehlídka, která nese podtitul Memoriál Ladislava Lhoty, se v Holicích odehrála už po šesté. Koná se každé dva roky a Holičtí věří, že v roce 2010 bude opět u nich.

Ladislav Lhota byl herec, režisér a organizátor ochotnického hnutí. Byl dlouholetým činovníkem ochotnického divadla, zvláště Jiráskova Hronova. Zemřel v roce 1989 na následky úrazu.