Čtrnáct českých filmů se představí na festivalu v Chotěbuzi

Chotěbuz - Festival východoevropského filmu ve východoněmecké Chotěbuzi začíná dnes večer. Během šesti dnů bude promítáno 136 snímků ze 30 zemí. Česká republika je zastoupena bohatě - 14 snímky, z toho šest jich bude uvedeno v soutěžních sekcích. V hlavní soutěži budou za Česko bojovat dva snímky - Děti noci Michaely Pavlátové a Venkovský učitel Bohdana Slámy.

Zdroj: FilmFestival Cottbus Autor: Darek Gontarski

Zatímco pro režisérku je to východoněmecká festivalová premiéra, Sláma v Chotěbuzi už slavil úspěchy. V roce 2002 získal s Divokými včelami hlavní cenu a o tři roky později s filmem Štěstí cenu filmových kritiků. Z českých filmů si ocenění, tentokrát divácké, odvezly také třeba Svěrákovy Vratné lahve.

Pražské jaro v českých filmech na německém festivalu

Nejpočetnější zastoupení budou mít na letošním 18. ročníku české snímky v retrospektivě věnované Pražskému jaru, roku 1968 a jeho následkům. Filmy z bývalého Československa by měly být uváděny v kontextu dobových filmových týdeníků a zpravodajských pořadů.

Festivaloví návštěvníci tak mohou vidět  povídkový film české nové vlny Perličky na dně, alegorický snímek O slavnosti a hostech Jana Němce, Jakubiskův opus Vtáčkovia, siroty a blázni, animovanou Ruku Jiřího Trnky, Konec stalinismu v Čechách Jana Švankmajera anebo i Hřebejkovy Pelíšky a z nejnovějších …a bude hůř Petra Nikolaeva.

Dětský film, Speciality, Spektrum

Kromě „jarní“ retrospektivy a dvou želízek v hlavní soutěžní sekci se v Chotěbuzi uskuteční ještě projekce Obsluhoval jsem anglického krále. Film bude uveden v sekci Speciality, která je letos věnována mimo jiné dvěma oscarovým režisérům - Jiřímu Menzelovi a Istvánu Szabóovi, kteří oslavili 70. narozeniny. Oba by měli být i hosty festivalu.

A nakonec: V sekci Spektrum bude uvedeno česko-albánské drama Smutek paní Šnajdrové a v sekci Dětský film Nejkrásnější hádanka Zdeňka Trošky.

… a bude hůř
… a bude hůř
Více fotek
  • … a bude hůř zdroj: www.filmparty.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/517/51688.jpg
  • Obsluhoval jsem anglického krále autor: Pavel Štoll, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/191/19053.jpg