Vlasta Chramostová oslaví narozeniny na jevišti v New Yorku

Praha - Své letošní narozeniny oslaví významná česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová pracovně - narodila se 17. listopadu 1926 a letos 17. listopadu vystoupí v nové otevřené budově Českého centra v New Yorku se svým benefičním představením Tři životy. "Jsem dost drsná sama na sebe, říkám svou subjektivní pravdu, diváci mi věří," říká herečka o představení, vycházejícím z jejích memoárů.

"Tři životy jsou moje 13. komnata,„ říká herečka. Mottem benefice jsou verše Karla Šiktance “Tady ta zem, to je srdeční krajina světa, tady to bolí, jako by zamrzala krev…„. V představení, které mělo premiéru na scéně Divadla Kolowrat v listopadu 2006, s ní hrají Lucie Žáčková a David Prachař. “Ti to odlehčují, ironizují," říká Chramostová. 

Nápad, aby otevírala novou budovu, vzešel od jejího přítele, amerického velvyslance a bývalého disidenta. Uzavírala už budovu před rekonstrukcí před pěti lety.

Herečka kromě Tří životů ztvárňuje hlavní postavu i v inscenaci Národního divadla Babička. Hrála i ve hře Václava Havla Odcházení, odkud nyní odchází.

Po roce 1968 měla Chramostová postupně zakázáno vystupovat v televizi i v divadle, v roce 1979 jí Státní bezpečnost zakázala i bytové divadlo, ke kterému se spolu se svým manželem Stanislavem Milotou uchýlila. Návrat na divadelní scénu po roce 1989 pro ni nebyl lehký. „Bylo mi 63 let, ´netrénovala jsem´ 20 let, vrátila jsem se, protože jsem pochopila, že když to nezkusím, nebudu mít pokoj,“ vzpomíná. Její první rolí v Národním divadle byla Anežka Přemyslovna.

„Když se člověk nepodívá na svou vlastní minulost, nepřekročí sám sebe a nedočká se katarze,“ říká herečka, která o sobě tvrdí, že byla vždy v centru dění, k čemuž ji předurčilo už datum narození.