17. listopad 2008 v kultuře: lampiony, revoluce a s podzimem sny o jaru

Praha – Nedá se stihnout všechno, co bylo na 17. listopad přichystáno. Výstav, koncertů a divadelních představení je mnoho a na mnoha místech. Společně ale ukazují, že nic není tak horké, jak se uvaří, ani polívka, kterou budou "klohnit" Vinetů s Oldšetrhendem při jednovečerní revoluci v Ypsilonce. I přesto, že cesta ke svobodě může vést nejen na pár metrech pod koněm sv. Václava, ale i od západu k východu, od jara do podzimu a možná zase zpátky. Ovšem na jejím konci se chystá lampionový průvod k Huse na provázku. A pak – jsou tu vždycky horkokrevní studenti, které nezastaví ani galoše plné Ester a Luboše, a všudypřítomný Václav Havel.

Yvoluce v zemském ráji

Revoluce i život před a po ní proběhnou na plátnech kina a na divadelních prknech. 17. listopadu se v Ypsilonce odehraje Yvoluce. Pátý ročník jednodenního Festivalu cute dramatiky, tentokrát s podtitulem Divadlo nemusí být pruda, začíná před šestou večerní. Návštěvníci by se měli připravit na absurdní situaci s mrazákem, vzpomínku na „bravíčko“ nebo vyprávění o tom, jak Vinetů s Oldšetrhendem vařili polívku. O Yvoluci

Režisérka Irena Pavlásková zase „vaří“ nový film podle scénáře spisovatelky Terezy Boučkové. Přesně za rok přijde do kin mrazivá komedie Zemský ráj to napohled, která se na podzim začala točit v teplých chorvatských krajích. Příběh, který začíná v srpnu 1968 a končí pronásledování kolem Charty 77, zachycuje osudy lidí, kteří hledali – každý po svém –, jak přežít pokud možno slušně v situaci, do níž se ne vlastní vinou dostali. O filmu

Výstavy o odhodlání a odvaze nejen pod koněm

Galerie hlavního města Prahy se rozhodla 17. listopadu zpřístupnit všechny své expozice, ač má jinak v pondělí dveře zavřené. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout výstavu 1960 => Súčasnosť / Slovenské umění + čeští hosté nebo „čerstvé“ Beautiful people (a skryté rány), o nichž jsme také už psali. Více o galerijním pondělí

Koncem října se v Praze „pod koněm“ objevil labyrint, přibližující osudy lidí, kteří – i s vědomím značného rizika – vzdorovali komunismu. Jejich Cestu ke svobodě (jak zní název výstavy) si mohou zájemci projít naposledy právě 17. listopadu. Setkají se na ní s rozšiřováním protikomunistických letáků a ilegálních časopisů, s působením diverzantských, převaděčských a špionážních skupin, s činností podzemní církve i protestními sebevraždami…

Výstava je součástí projektu Příběhy bezpráví, pořádaného společností Člověk v tísni. Ředitel tohoto projektu Karel Strachota podotýká k instalaci na Václavském náměstí: „V celém národě byl takových lidí jen malý zlomek. Jejich odhodlání a odvaha jsou v mnohém inspirativní i pro dnešní svět.“

O odhodlání a odvaze vypráví i výstava Pražský student v Glam-Gallasově paláci. „Studenti vždy byli ti, kdo na rozdíl od měšťanů nebyli tak moudří a opatrní, ale rozhodli se, že půjdou na barikády,“ domnívá se ředitel městského archivu Václav Ledvinka. Organizátoři výstavy se zaměřili na úlohu studentů v osmičkových letech 1948 a 1968, v protinacistickém odboji i při sametové revoluci v roce 1989. Výstava, za níž stojí Hlavní město Praha a Univerzita Karlova, bude mít výjimečně pro veřejnost otevřeno i ve sváteční listopadové pondělí. O výstavě

Hudba k revoluci / revoluce v hudbě

Karlova univerzita přichystala k Mezinárodnímu dni studentstva a ke Dni boje za svobodu a demokracii v Karolinu slavnostní koncert. Spolupořádá ho Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových. (Mecenáši a filantropovi Josefu Hlávkovi je mimochodem v současnosti věnována expozice v klášteře sv. Jiří.)

Hudbou „proti nesvobodě, totalitě a komunismu“ se rozhodly bojovat i vesměs undergroundové skupiny, jako jsou Hally Belly, Sladký konec nebo Terra Ignota, v pražském klubu Matrix.

Tak trochu „matrixové“ bude jistě i vystoupení dvojice Ester Kočičková – Luboš Nohavica v Rock Café. V historicky významný den se prý znovu pokusí o revoluci. „Součástí večera je křest tří nových skladeb s revoluční tematikou, jakož i tradiční vstupenková tombola s hlavní výhrou 'Plné galoše Ester a Luboše'. A možná přijde i Václav Havel…,“ láká Ester. Více o revoluci v Rock Café

V sametovém Brně servíruje Husa Havla

Brněnský listopad je název putovní výstavy, jejíž návštěvníci se na chvíli ocitnou opět uprostřed studentských stávek, tisícových průvodů a vzrušených prohlášení v sametově revolučním Brně. Zahájena bude 17. listopadu a ke zhlédnutí je také on-line.

Pořadatelé akcí k brněnskému listopadu věří, že připravené akce nabídnou „alespoň trochu z toho inspirativního, co v sobě přelom režimu nesl“. Přispět k pocitu déjá vu by měl i lampionový průvod Brnem, který povede k Divadlu Husa na provázku.

V prostorách tohoto divadla probíhá Sametový festival, který už pár dní připomíná události a sny „od západu k východu, od jara do podzimu“. V předvečer pondělního svátku byla na prknech Husy uvedena tragická opereta Exit 89, dnes v osm večer, po skončení lampionového průvodu, je přichystán Kabinet Havel. Besedovat v něm budou Pavel Kohout, Michal Horáček a Jiří Voráč o směřování české společnosti od roku 1968 do 1989.

Diskuse v Kabinetu Havel byly zahájeny na počátku listopadu besedou s exprezidentem. Jeho jméno se objevuje i v názvu jednoho z dokumentů Proč Havel? a Něžná revoluce, které budou promítány po pondělním obědě na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

  • Festival cute dramatiky zdroj: Studio Ypsilon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/527/52651.jpg
  • Z výstavy Cesta ke svobodě zdroj: www.pribehybezpravi.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/527/52661.jpg
  • Pražský student zdroj: Muzeum hl. města Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/523/52221.jpg
  • Ester Kočičková autor: V&C, zdroj: V&C http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/106/10590.jpg
  • Exit 89 zdroj: Zipp http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/465/46479.jpg