Šumperské Blues Alive rozezněly harmoniky

Šumperk - Vystoupením amerického zpěváka a hráče na foukací harmoniku Curtise Salgada a koncertem jeho kolegy Jamese Cottona v Šumperku v sobotu vyvrcholil program české části 13. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive. Během tří dnů se na pódiu vystřídalo devatenáct kapel z celého světa. Letošní ročník byl trochu netradiční - pořadatelé chtěli ukázat, že blues tvoří nejen kytara.

Jak uvedl pořadatel festivalu Ondřej Polák více prostoru dostaly zpěvačky a také foukací harmoniky. K festivalu patří dalších 30 satelitních koncertů mimo Šumperk, jeden z nich se dnes tradičně odehrál i za zdmi Mírovské věznice.

Hlavní hvězdou festivalu byl James Cotton, který působí profesionálně na hudební scéně už 64 let a hrával s nejslavnějšími bluesmany historie jako Muddym Watersem, Sonnym Boyem Williamsonem i Howlin' Wolfem. Cestou do Šumperka ho pronásledovala smůla - jeho let byl při mezipřistání v Paříži kvůli stávce francouzských pilotů zrušen a muzikant sice do Česka dojel, ovšem bez osobních věcí a léků. Kdesi ztraceny zůstaly také nástroje jeho i dalších členů kapely; muzikanti si je proto museli vypůjčit od českých kolegů.

Před vystoupením hlavních hvězd patřilo pódium domácím souborům. Vystřídaly se na něm kapely Kulturní úderka, Bloosers a duo kytaristek a zpěvaček Sestry Steinovy. Po osmi letech se před šumperské publikum vrátila také kapela Bluesberry, která zde pokřtila své právě vydané album Blues je třeba. Bluesberry jsou podle pořadatelů vůbec nejstarší nepřetržitě fungující česká bluesová kapela. Vznikli již v roce 1971 a od té doby v jejich čele přes četné personální změny stojí kytarista a zpěvák Petar Introvič.